PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

MON: brakuje wojskowych lekarzy

  • Autor: PAP/JS
  • 5 cze 2018 21:47

W wojsku brakuje lekarzy, ale tendencja spadkowa została zatrzymana, liczba wakatów nie rośnie – mówili przedstawiciele MON, prezentując sejmowej komisji obrony informację o systemie opieki zdrowotnej w resorcie.

MON: brakuje wojskowych lekarzy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Wiceszef MON zapowiedział, że w miarę możności liczba studentów, a w przyszłości lekarzy wojskowych będzie rosnąć.
  • Pytany o perspektywy przywrócenia Wojskowej Akademii Medycznej, która do 2003 r. funkcjonowała w Łodzi, ocenił, że oznaczałoby to "tworzenie od zera" takiej uczelni.
  • Dlatego - dodał - resort zwiększa liczbę miejsc dla absolwentów szkół średnich chętnych studiować medycynę wojskową.

Jak powiedział płk Piotr Napieraj, na ok. 1200 etatów lekarzy w jednostkach wojskowej służby zdrowia jest ok. 500 wakatów. Podkreślił zarazem, że tendencja spadkowa została zatrzymana.

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz mówił, że przejmując władzę rząd PiS zetknął się "z olbrzymimi problemami kształcenia kadr". "Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przez szereg lat kształciliśmy znikomą liczbę" - dodał wskazując, że z powodu niedostatecznej liczby studentów kierunku medycyny wojskowej brakowało lekarzy, którzy zajmowaliby miejsca tych, którzy odchodzili.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że zasługą Antoniego Macierewicza jako szefa resortu było zwiększenie liczby studentów tego kierunku. "W ubiegłym roku kształciliśmy 89 studentów, od października jest ich 120" - dodał. Resort zamierza utrzymać tę liczbę.

Wiceszef MON zapowiedział, że w miarę możności liczba studentów, a w przyszłości lekarzy wojskowych będzie rosnąć. Pytany o perspektywy przywrócenia Wojskowej Akademii Medycznej, która do 2003 r. funkcjonowała w Łodzi, ocenił, że oznaczałoby to "tworzenie od zera" takiej uczelni. Dlatego - dodał - resort zwiększa liczbę miejsc dla absolwentów szkół średnich chętnych studiować medycynę wojskową.

"Rozważamy otwarcie przy jeszcze jednej uczelni medycznej wydziału kształcącego lekarzy wojskowych" - powiedział. Przyznał, że niewielu lekarzy cywilnych jest zainteresowanych pracą w wojsku i na 10 oferowanych miejsc zgłosiło się pięciu chętnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: brakuje wojskowych lekarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA