×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

5 tys. zł na rękę zaraz po studiach. Przyszli budowlańcy wiedzą, czego chcą

  • KDS
  • Opublikowano: 21 cze 2022 20:00

Studenci i absolwenci kierunków budowlanych to dziś gorący towar na rynku pracy. Branża ta jeszcze przed wojną na Ukrainie uskarżała się na braki kadrowe, teraz sytuacja jest w niej jeszcze gorsza. Dla firm budowlanych pocieszający może być fakt, że młodzi mają jasno sprecyzowane plany zawodowe. Jest w nich miejsce na pracę w wyuczonym zawodzie.

5 tys. zł na rękę zaraz po studiach. Przyszli budowlańcy wiedzą, czego chcą
Rynek pracy w branży budowlanej oferuje spory wybór kierunków rozwojowych dla studentów i absolwentów uczelni technicznych (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Firma doradztwa personalnego HRK we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Polskim Towarzystwem Politechnicznym zapytała studentów i absolwentów kierunków budowlanych o ich zawodowe plany.
  • Wyniki badania „Młodzi Inżynierowie 2022” pokazały, że 63 proc. młodych ludzi biorących udział w badaniu chce związać swoją przyszłość zawodową z branżą konstrukcyjno-budowlaną, 6 proc. z branżą kolejową.
  • Ponad połowa ankietowanych (57 proc.) chciałaby zarabiać powyżej 5001 zł netto. 29 proc. wystarczyłaby pensja w przedziale 4001-5000 zł netto.

W Polsce od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę inżynierską i kierowniczą w niemal wszystkich obszarach budownictwa. Zresztą nie tylko na nich. Z danych portalu branżowego dla sektora budowlanego wielkiebudowanie.pl wynika, że obecnie aż 92 proc. firm budowlanych poszukuje pracowników fizycznych.

Niestety nowych kandydatów - i w jednym, i drugim przypadku - nie przybywa w tempie, które pozwoliłoby zaspokoić obecne potrzeby firm tego sektora. Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki w okresie pomiędzy 2016 i 2019 r. liczba kandydatów na studia na kierunku budownictwo spadła o 15 proc. Dopiero w ostatnich dwóch latach widać, że tendencja się zmienia i liczba studentów na "budowlance" zaczyna rosnąć. Jakie mają plany na przyszłość?

Projektowanie, sektor wykonawczy i zarządzanie są na topie

Rynek pracy w branży budowlanej oferuje spory wybór kierunków rozwojowych dla studentów i absolwentów uczelni technicznych. Blisko 36 proc. uczestników badania, jako najbardziej interesujący kierunek rozwoju swojej kariery zawodowej wskazało projektowanie. Niewiele mniej, bo 29 proc. respondentów, chciałoby pracować w sektorze wykonawczym w firmach zajmujących się realizacją inwestycji budowlanych. 16 proc. wiąże swoją przyszłość z zarządzaniem w budownictwie.

Z kolei wykonawstwo z ramienia nadzoru inwestorskiego jest atrakcyjnym wyborem dla 13 proc. respondentów. Najmniejszym zainteresowaniem wśród studentów i absolwentów cieszą się: zarządzanie nieruchomościami, praca w laboratorium oraz praca u dostawcy materiałów lub maszyn budowlanych.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 5 tys. zł na rękę zaraz po studiach. Przyszli budowlańcy wiedzą, czego chcą
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA