×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

4560 zł na start bez podatku. Minister zachęca, by wstępować do wojska

 • Autor: PAP/JP
 • Opublikowano: 8 lis 2022 10:56

Więcej będzie przyjęć, więcej będzie ludzi, którzy wstąpią do Wojska Polskiego niż z niego odejdą - powiedział we wtorek w rozmowie z Polsat News wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

4560 zł na start bez podatku. Minister zachęca, by wstępować do wojska
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (fot. PAP/Paweł Jaskółka)
REKLAMA
 • Błaszczak pytany we wtorek w Polsat News o liczebność polskiego wojska i zmiany w liczeniu żołnierzy odpowiedział, że na tę chwilę w Polsce jest 150 tys. ludzi "pod bronią".
 • Pytany o możliwą falę odejść w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym odpowiedział, że zapewne taka fala będzie m.in. dlatego, że służba, w tym służba na granicy polsko-białoruskiej, była trudna.
 • Jednak, jak ocenił, takie są wyzwania stojące przed polskim wojskiem.

"Zachęcamy młodych ludzi do wstępowania do Wojska Polskiego. 4560 złotych to jest uposażenie za pierwszy miesiąc służby. Młodzi ludzie do 26. roku życia, na podstawie decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie płacą podatku dochodowego, a więc cała ta kwota trafia do ich kieszeni" - wskazał.

Czytaj też: W tym zawodzie bezrobotnych nie będzie. Firmy wręcz wyrywają sobie pracowników

Zwrócił także uwagę na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. "To służba składająca się z dwóch etapów. Pierwszy to szkolenie podstawowe, 28 dni, zakończone przysięgą wojskową. Drugi etap to szkolenie specjalistyczne, podczas którego ci żołnierze stają się żołnierzami zawodowymi" - wyjaśnił.

Pytany o możliwą falę odejść w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym odpowiedział, że zapewne taka fala będzie m.in. dlatego, że służba, w tym służba na granicy polsko-białoruskiej, była trudna. Jednak, jak ocenił, takie są wyzwania stojące przed polskim wojskiem.

Czytaj też: Dobre się skończyło. Jest mniej ofert pracy, a wynagrodzenia tracą wartość

"Więcej będzie przyjęć, więcej będzie ludzi, którzy wstąpią do wojska polskiego niż z niego odejdą. Z całą pewnością (bilans - przyp. red.) będzie dodatni" - zapewnił Błaszczak.

"DGP" w poniedziałek 7 listopada informował o zmianach jakie zaszły w metodologii liczenia żołnierzy. Jak wskazała gazeta, zgodnie z art. 148 i 793 ustawy o obronie Ojczyzny, żołnierze służby kandydackiej na pierwszym roku studiów pełnią służbę w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po ukończeniu pierwszego roku powołuje się ich do zasadniczej służby wojskowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: 4560 zł na start bez podatku. Minister zachęca, by wstępować do wojska
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • janusz 2022-11-08 13:09:39

  mamy tsunami odejść 15 -20 latkow z doświadczeniem misyjnym , ile można poligonów i granicy za 30zl..za dobę w każdej pracy za granicą zarobi się dwa razy tyle minimum. Będą się tłumaczyć po raporcie nikt , zniszczyli armię myślą że znajdą frajerów do obsługi tych gigantycznych zakupów . NATO powinni się zainteresować do czego doprowadzili geniusze.Mlody ma.zastaoid doświadczonego misyjnie chłopa. To jest farsa.

 • AnnaS 2022-11-08 12:02:19

  Niech wojsko zaproponuje coś dla kobiet i dla ludzi po 26 roku życia. Bo tu jest nadwyżka osób z trudnościami na rynku pracy do zagospodarowania. A Ukraina pokazuje, że np. cierpliwe kobiety dobrze sobie radzą jako operatorzy dronów czy w zakresie namierzania celów, prowadzenia działań rozpoznawczych, w logistyce itp.

  • zorientowany 2022-11-08 12:23:37

   Przypominam że kobiety do 25 roku chleją wódę a potem jak wyjdą z alkoholizmu muszą urodzić nowych obywateli bo tylko kobiety mają takie zdolności.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA