- Autor: PAP/JP
- •Opublikowano: 8 lis 2022 10:56
Więcej będzie przyjęć, więcej będzie ludzi, którzy wstąpią do Wojska Polskiego niż z niego odejdą - powiedział we wtorek w rozmowie z Polsat News wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

- Błaszczak pytany we wtorek w Polsat News o liczebność polskiego wojska i zmiany w liczeniu żołnierzy odpowiedział, że na tę chwilę w Polsce jest 150 tys. ludzi "pod bronią".
- Pytany o możliwą falę odejść w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym odpowiedział, że zapewne taka fala będzie m.in. dlatego, że służba, w tym służba na granicy polsko-białoruskiej, była trudna.
- Jednak, jak ocenił, takie są wyzwania stojące przed polskim wojskiem.
"Zachęcamy młodych ludzi do wstępowania do Wojska Polskiego. 4560 złotych to jest uposażenie za pierwszy miesiąc służby. Młodzi ludzie do 26. roku życia, na podstawie decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie płacą podatku dochodowego, a więc cała ta kwota trafia do ich kieszeni" - wskazał.
Czytaj też: W tym zawodzie bezrobotnych nie będzie. Firmy wręcz wyrywają sobie pracowników
Zwrócił także uwagę na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. "To służba składająca się z dwóch etapów. Pierwszy to szkolenie podstawowe, 28 dni, zakończone przysięgą wojskową. Drugi etap to szkolenie specjalistyczne, podczas którego ci żołnierze stają się żołnierzami zawodowymi" - wyjaśnił.
Pytany o możliwą falę odejść w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym odpowiedział, że zapewne taka fala będzie m.in. dlatego, że służba, w tym służba na granicy polsko-białoruskiej, była trudna. Jednak, jak ocenił, takie są wyzwania stojące przed polskim wojskiem.
Czytaj też: Dobre się skończyło. Jest mniej ofert pracy, a wynagrodzenia tracą wartość
"Więcej będzie przyjęć, więcej będzie ludzi, którzy wstąpią do wojska polskiego niż z niego odejdą. Z całą pewnością (bilans - przyp. red.) będzie dodatni" - zapewnił Błaszczak.
"DGP" w poniedziałek 7 listopada informował o zmianach jakie zaszły w metodologii liczenia żołnierzy. Jak wskazała gazeta, zgodnie z art. 148 i 793 ustawy o obronie Ojczyzny, żołnierze służby kandydackiej na pierwszym roku studiów pełnią służbę w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po ukończeniu pierwszego roku powołuje się ich do zasadniczej służby wojskowej.

Słowa kluczowe
- Mariusz Błaszczak
- wojsko
- armia
- żołnierze
- pensje
- płace
- zarobki
- wynagrodzenia
- ile zarabia się w wojsku
KOMENTARZE (3)