4 tys. skazanych pracuje nieodpłatnie poza więzieniami

Skazanego, choć pracuje nieodpłatnie, trzeba ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej, musi on też przejść badania lekarskie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

4 tys. skazanych pracuje nieodpłatnie poza więzieniami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sie 2015 8:35


W 2014 roku wartość społecznych prac wykonanych przez skazanych wyniosła blisko 67 mln zł - wynika z danych Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW). Od stycznia do maja tego roku więźniowie wykonali prace za blisko 23,5 mln zł - informuje "Rzeczpospolita".

Praca dla skazanych w wakacje

Najwięcej pracy dla skazanych jest w wakacje. "Jest to okres wzmożonych prac w placówkach oświatowych, gdzie w bardzo dużym zakresie prace społeczne wykonują więźniowie" - wyjaśnia Elżbieta Krakowska z CZSW. Skazani zatrudniani są przy remontach szkół czy budowie boisk, ale także do sprzątania parków narodowych.

Brakuje rąk do pracy

Ppłk Leszek Rzepka, starszy specjalista ds. zatrudnienia w biurze penitencjarnym, dodaje, że obecnie popyt przewyższa podaż. "Mamy bardzo dużo zleceń dla skazanych i właściwie brakuje rąk do pracy, bo nie każdy więzień może pracować poza zakładem. To zmiana, na jaką pracowaliśmy wiele lat" - przyznaje ppłk Rzepka.

Skazanego, choć pracuje nieodpłatnie, trzeba ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej, musi on też przejść badania lekarskie. Od pięciu lat koszty te pokrywa Skarb Państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.