4 Design Days: Kobiet wśród architektów jak na lekarstwo?

- Na studiach architektonicznych 80 proc. studentów to kobiety. Większość z nich naprawdę uzdolnionych. Później jednak trudno je odnaleźć na rynku pracy i wydaje się, że w zawodzie dominują mężczyźni. Dlaczego? – takie pytanie postawiła Agata Twardoch z katedry urbanistyki i planowania przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej podczas debaty „Wyzwania młodego architekta”, która odbyła się podczas 4 Design Days w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

4 Design Days: Kobiet wśród architektów jak na lekarstwo?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 lut 2016 16:18


Zdaniem Liliany Krzyckiej, architekt z Menthol Architects, kobiety są delikatniejsze niż mężczyźni i czasem wybierają szpilki, zamiast roboczych butów, w których trzeba udać się na budowę. – Poza tym za granicą jest większe zaufanie do naszego zawodu, większy prestiż. W Polsce jakoś z tym słabiej, a jak jeszcze do tego klient spotyka się z kobietą w roli architekta, to wydaje się, że jest jeszcze gorzej – powiedziała Krzycka.

Czytaj też: Studia nie przygotowują do pracy architekta?

Poza tym kobiety w pewnym momencie swojego życia muszą podjąć decyzję, czy wybierają karierę czy dom i wychowanie dzieci. Może dlatego – zdaniem panelistów biorących udział w debacie podczas 4 Design Days – większe biura prowadzone są częściej przez mężczyzn.

Pozytywny trend na rynku dostrzega za to Tomasz Konior, założyciel Konior Studio. – U mnie w biurze jest coraz więcej kobiet, które bardzo dobrze sobie radzą. Według mnie opinia, że kobiety są delikatniejsze w projektowaniu i na budowie to mit, a my mężczyźni powinniśmy mieć się na baczności – powiedział. – Na dowód tego mogę powiedzieć, że projekt budowy katowickiego Supersamu miał czterech prowadzących i dopiero kobieta go dokończyła. Mężczyźni wymiękli – dodał.

*Materiał powstał w oparciu o panel dyskusyjny „Wyzwania młodego architekta”, który odbył się podczas 4 Design Days w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.