PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

38 proc. młodych uważa, że do znalezienia pracy potrzebne są szczęście i dobre kontakty

W Polsce jest spora grupa młodych osób, które nie pracują i nie uczą się, wiele z nich wciąż pozostaje na utrzymaniu rodziców. Ich głównym problemem jest ciągłe szukanie pomysłu na siebie i brak motywacji do pracy.

38 proc. młodych uważa, że do znalezienia pracy potrzebne są szczęście i dobre kontakty
Adobe Stock
REKLAMA

• Tylko co czwarty przedstawiciel tej grupy był na rozmowie rekrutacyjnej, a doświadczeniem zawodowym może się wykazać jedynie co trzeci.

• Jednocześnie ich wymagania dotyczące przyszłego zatrudnienia są wysokie i przeważnie nie przystają do rynkowych realiów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W rozwoju ścieżki kariery ma pomóc im program #YouthEmpowered: Możesz więcej niż myślisz, którego organizatorem jest Coca-Cola HBC Polska.

– Dla młodych ludzi głównym problemem jest nie tyle rynek pracy, bo mamy do czynienia ze spadającym bezrobociem, ile motywacja wewnętrzna do poszukiwania pracy. Okazuje się, że dziś młodzi ludzie bardzo często pozostają w domu i są utrzymywani przez rodziców. Cenią sobie tę dziwnie pojętą niezależność i nie za bardzo mają motywację do pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Borucka, dyrektor do spraw korporacyjnych w Coca-Cola HBC Polska.

W odniesieniu do grupy młodych ludzi, którzy pozostają poza rynkiem pracy i systemem edukacji, używa się czasem określenia NEET (not in employment, education or training). Badanie przeprowadzone przez Kantar Millward Brown na zlecenie Coca-Cola HBC Polska pokazało, że ponad połowa (51 proc.) tej grupy jest zadowolona ze swojej sytuacji życiowej.

– Ludzie, których określamy mianem NEET, to grupa pozostająca poza rynkiem pracy, edukacją i poza systemem szkoleń. Przedział wiekowy to między 18 a 30 lat, szacunkowo jest ich kilkanaście procent. Połowa z nich deklaruje, że są zadowoleni. Natomiast przy pogłębionych badaniach wychodzi na jaw, że to pewnego rodzaju maska, bo czegoś im jednak w życiu brakuje – mówi Piotr Ciąćka, client director w Kantar Millward Brown.

Młode osoby łączą wymagania wobec przyszłej pracy. Chcieliby dobrze zarabiać, mieć gwarancję zatrudnienia, możliwości rozwoju i przyjazną atmosferę w pracy. Jednocześnie ich oczekiwania nie przystają do rzeczywistości, a skojarzenia z rynkiem pracy są przeważnie negatywne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 38 proc. młodych uważa, że do znalezienia pracy potrzebne są szczęście i dobre kontakty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Młody Bierny 2017-09-06 09:37:06

    Tak, polecam do pracy za minimalną krajową, po odliczeniu podatków, haraczy, składek, składeczek, abonamentów RTV itd., w portfelu zostaje (netto) 1459 zł. Teraz proszę wynająć za to mieszkanie lub odkładać na własne, opłacić rachunki, o dziecku czy wyjściu z ukochaną np. do kina już nie myślę. Tak to wygląda: 2 412,20 PLN łączny koszt pracodawcy (!!!) 2 000,00 PLN kwota brutto 1 459,48 PLN kwota netto ("do ręki") Zatem idąc do pracy na etacie, pazerne państwo zabiera mi ~45% pensji w formie różnych "danin". Czyli ja to tłumaczę sobie tak: albo mam robić za dwóch (mnie i III RP), albo pracując jakiś pasożyt, czyli III RP, zabiera mi połowę pensji. Dlatego właśnie w Polsce opłaca się jedynie pracować na czarno lub w szarej strefie, a wszelkie zarobione pieniądze chować do skarpety przed zakusami pazernego państwa. Jeśli mam iść do "legalnej" pracy i czuć się jak chłop pańszczyźniany czy niewolnik, lepiej żyć bez ZUS, PIT, NFZ itp. "Tu kupisz, tam sprzedasz, nie weźmie cię bieda", są zakłady bukmacherskie, zakłady wzajemne, portale aukcyjne, hazard on-line, fundusze inwestycyjne. To dużo lepsze niż tyranie na taśmie produkcyjnej za minimalną pensję, a przy okazji nie wspieram podatkami mojego największego wroga czyli III RP. Im mniej pieniędzy w budżecie, tym więcej w kieszeniach Polaków. To powinno cieszyć i do tego powinniśmy dążyć.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA