33 mln zł dla niezarejestrowanych bezrobotnych z Dolnego Śląska

Prawie 33 mln zł przeznaczy Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy na pomoc młodym bezrobotnym, którzy nie są zarejestrowani w urzędach pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

33 mln zł dla niezarejestrowanych bezrobotnych z Dolnego Śląska

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 cze 2015 13:59


Ruszył konkurs, który ma wyłonić instytucje udzielające wsparcia osobom poniżej 30. roku życia - podał DWUP w piątek (5 czerwca). Jak podkreślił rzecznik DWUP Stefan Augustyn, działania są możliwe dzięki unijnemu Programowi Wiedza Edukacja Rozwój.

Dodał, że chodzi o aktywizację osób młodych w wieku 18-29 lat, pozostających bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET. To termin określający osoby niewykształcone oraz te, które nie są zainteresowane podjęciem zatrudnienia.

Staże, praktyki, szkolenia

- Prace z tymi młodymi Dolnoślązakami zaczną się przede wszystkim od identyfikacji oraz zdiagnozowania potrzeb dostosowania. W ramach dodatkowych działań bezrobotni, w tym osoby niepełnosprawne, będą mogli liczyć m.in. na kontynuowanie nauki, staże, praktyki, szkolenia, dopłatę dla pracodawców zatrudniających młodych bezrobotnych, dofinansowanie doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy - poinformował rzecznik.

Podkreślił, że osoby, które zdecydują się na pracę poza swoim miejscem zamieszkania, mogą otrzymać pomoc w postaci np. sfinansowania kosztów dojazdów lub fundusze na zagospodarowanie w nowym miejscu.

Jak zaznaczył, w planie działań w ramach programu POWER, który został uruchomiony w regionie pod koniec maja, będzie możliwość skorzystania także z bezzwrotnych funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Są to kwoty do 26 tys. zł.

Konkurs skierowany dla urzędów pracy i agencji

- Konkurs adresujemy nie tylko do urzędów pracy, a w ślad za tym do publicznych służb zatrudnienia i ochotniczych hufców pracy, ale też do agencji zatrudnienia, instytucji szkoleniowych, dialogu społecznego, czy też partnerstwa lokalnego. Ubiegającym się o pomoc dajemy również sporo czasu na solidne przygotowanie oferty. Finalne projekty będziemy przyjmować od 13 do 24 lipca - podkreśliła Lilla Jaroń, wicedyrektor ds. zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w DWUP.

Dla zainteresowanych aplikowaniem o fundusze z programu POWER zostaną zorganizowane specjalne spotkania informacyjne w większych miejskich ośrodkach regionu.

Program Operacyjny Wiedza, Edukacja i Rozwój (POWER) zakłada wydania w ciągu sześciu lat na aktywizację osób młodych na Dolnym Śląsku 125,7 mln euro.

Stopa bezrobocia w regionie wynosi 10,4 proc. przy średniej krajowej 11,2 proc. Na Dolnym Śląsku jest 119 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, z których 30 tys. to niezatrudnieni młodzi ludzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.