280 osób skorzystało już z programu dobrowolnych odejść w PZL Mielec

W lipcu rusza program dobrowolnych odejść w PZL Mielec. Osobom, które dobrowolnie odejdą lub zostaną zwolnione przyznane zostaną dodatki do odpraw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

280 osób skorzystało już z programu dobrowolnych odejść w PZL Mielec

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

2 lip 2015 19:30


280 osób skorzystało już z programu dobrowolnych odejść w PZL Mielec. W sumie z firmy ma zostać zwolnionych prawie 500 osób. Powodem redukcji zatrudnienia jest m.in. przegrana zakładów w przetargu na wybór śmigłowców dla wojska.

Czytaj też: Ponad 40 osób straciło pracę w PZL Mielec

Jak poinformował przewodniczący Solidarności w mieleckich zakładach Marian Kokoszka, program dobrowolnych odejść będzie realizowany w firmie do 10 lipca. „Po tej dacie to władze firmy będą wskazywać, które osoby zostaną zwolnione. Cały proces ma się zakończyć do końca sierpnia tego roku” - dodał.

Dodatki do odpraw

Zgodnie z wynegocjowanym między zarządem firmy a związkami zawodowymi porozumieniem osobom, które dobrowolnie odejdą lub zostaną zwolnione przyznane zostaną dodatki do odpraw. Ich wysokość uzależniona będzie od stażu pracy.

Osoby, które przepracowały w PZL Mielec co najmniej 10 lat otrzymają dodatkowo 9 tys. zł. Pracownicy, którzy pracowali w firmie od 10 do 15 lat dostaną 30 tys. zł. Na największe dodatki do odprawy mogą liczyć pracownicy, którzy przepracowali więcej niż 15 lat - jest to kwota 45 tys. zł.

Jak tłumaczy Kokoszka, wysokość odpraw to jedna z przyczyn, że tak wiele osób zdecydowało się dobrowolnie odejść z firmy. „Przeważnie z programu skorzystały osoby, które już mają zapewnioną inną pracę, w innym zakładzie” - powiedział.

Poza odprawami zwalniani pracownicy mogą liczyć również na pakiet świadczeń osłonowych, który będzie obejmował m.in.: doradztwo zawodowe, pomoc w znalezieniu nowej pracy czy szkolenia z rozpoczęcia działalności gospodarczej.

„Zarząd firmy zobowiązał się również, że wynajęta przez niego firma konsultingowa przedstawi zwalnianym 200 ofert pracy w innych przedsiębiorstwach z Doliny Lotniczej” - dodał związkowiec.

Przygotowania w PUP w Mielcu

Na zwolnienia tak dużej grupy osób przygotowany jest również Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu. Jak powiedziała PAP zastępca dyrektora urzędu Alicja Makowska-Madej, przygotowywany jest wniosek o dodatkowe pieniądze z rezerwy Funduszu Pracy na aktywizację zwolnionych pracowników PZL.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Max 2015-07-03 15:50:45

Niech podziękują MONowi!