PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

22 bezrobotnych na jedną ofertę pracy. To największe bezrobocie wśród regionów w Polsce

Stopa bezrobocia w woj. warmińsko-mazurskim na koniec 2021 roku wynosiła 8,6 proc i była najwyższa w kraju. Na jedną ofertę pracy w regionie przypadało 22 bezrobotnych - wynika z danych opublikowanych przez olsztyński oddział Głównego Urzędu Statystycznego.

 • Autor: PAP/AT
 • 3 lut 2022 7:07
22 bezrobotnych na jedną ofertę pracy. To największe bezrobocie wśród regionów w Polsce
Na koniec grudnia 2021 r. 17 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 781 pracowników (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • W grudniu 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w woj. warmińsko-mazurskim wynosiła 8,6 proc. i był to najwyższy odsetek w kraju.
 • Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia, tradycyjnie już, należały powiaty położone wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim: kętrzyński, braniewski i bartoszycki. Najniższa stopa bezrobocia była w Olsztynie.
 • W końcu grudnia 2021 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 42,6 tys. osób i była wyższa o 0,5 tys. osób (tj. o 1,2 proc.) niż w poprzednim miesiącu.

Z danych olsztyńskiego GUS wynika, że w grudniu 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w woj. warmińsko-mazurskim wynosiła 8,6 proc. i był to najwyższy odsetek w kraju. Warmińsko-mazurskie od wielu lat utrzymuje się na pierwszej pozycji pod względem liczby bezrobotnych w kraju.

Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia, tradycyjnie już, należały powiaty położone wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim: kętrzyński (18,0 proc. bezrobocia), braniewski (16,8 proc.) i bartoszycki (16,4 proc.). Najniższa stopa bezrobocia, także tradycyjnie, była w Olsztynie i wynosiła 2,3 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W końcu grudnia 2021 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 42,6 tys. osób i była wyższa o 0,5 tys. osób (tj. o 1,2 proc.) niż w poprzednim miesiącu. Kobiety stanowiły 56,4 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. Wśród wszystkich bezrobotnych 84,1 proc. stanowiły osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy - m.in. osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne oraz powyżej 50. roku życia.

W tym samym czasie z ewidencji bezrobotnych wyrejestrowano 5,4 tys. osób, tj. mniej o 12,1 proc. niż w listopadzie 2021 r. Głównym powodem wyrejestrowania się z bazy bezrobotnych było znalezienie pracy - 3,1 tys. osób. Pozostałe osoby wyrejestrowano z innych powodów, np. niezgłoszenia gotowości do podjęcia pracy czy podjęcia stażu albo dobrowolnej rezygnacji ze statusu osoby bezrobotnej.

W grudniu 2021 r. do urzędów pracy w całym regionie zgłoszono 2,5 tys. ofert zatrudnienia, tj. o 0,4 tys. mniej niż przed miesiącem. W końcu miesiąca na jedną ofertę pracy przypadało 22 bezrobotnych (przed miesiącem na jedno miejsce pracy przypadało 15 bezrobotnych, ale przed rokiem - 23).

Z danych urzędów pracy wynika, że na koniec grudnia 2021 r. 17 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 781 pracowników; przed rokiem w tym czasie 5 zakładów zapowiedziało zwolnienie 331 pracowników.

Prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie miało na koniec grudnia w woj. warmińsko-mazurskim 34,9 tys. bezrobotnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: 22 bezrobotnych na jedną ofertę pracy. To największe bezrobocie wśród regionów w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2022-02-04 10:13:31

  Nie rozumiem, 22 kandydatów na jedno miejsce? Dopiero co "rządowcy" twierdzili, że jest nadmiar wolnych etatów i koniecznie trzeba sprowadzać do pracy obcokrajowców. Chyba nawet z Azji.

 • Przedsiębiorca 2022-02-03 12:34:41

  Jak funkcjonuje Nasze Państwo w jednych regionach jest gigantyczny brak rąk do pracy a w innych gigantyczna ilość obywateli którzy nie mają szans na pracę. Jakie ma plany rządząca partia , rząd odpowiedzialne ministerstwa aby dać szansę pracy tym którzy chcą pracować i z swojej pracy budować swoją przyszłość. Podpowiem wenętrzna migracja w te regiony gdzie występują brak rak do pracy, Zamiasta tworzyć ciągle programy socjalne przenaczyć te środki na budowę mieszkań i w niedługim czasie problem sie zminimalizuje !!!!!!

 • KWK 2022-02-03 08:57:17

  Zabrać zasiłki, zaoszczędzone pieniądze dać górnikom na wódkę

  • Wajchowy 2022-02-04 00:26:08

   Choćby im nie wiem ile wódki dać, to i tak komitetów nie będą podpalać! Duch w narodzie zaginął!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA