×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

2019 rok na polskim rynku pracy. Co planują firmy, czego się obawiają?

  • Justyna Koc
    jk
  • Opublikowano: 13 cze 2019 10:30

Niemal 4 na 10 polskich pracodawców planuje wzrost zatrudnienia. To naturalny trend, który obserwujemy w badaniu od kilku lat. Ilu pracodawców planuje podwyżki?

2019 rok na polskim rynku pracy. Co planują firmy, czego się obawiają?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Z najnowszej edycji badania „Plany Pracodawców” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika że firmy rzadziej niż przed rokiem prognozują podwyżki.
  • Jeśli chodzi o rekrutację, to podobnie jak przed rokiem zwiększenie liczby etatów zadeklarowało 39 proc. pracodawców.
  • Niestety wciąż 6 na 10 wszystkich prowadzonych przez firmy rekrutacji nie kończy się tak, jak by tego chciały – zatrudnieniem odpowiedniej liczby kandydatów o pożądanych kompetencjach.

Jak wynika z najnowszej edycji badania „Plany Pracodawców”, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, niemal 4 na 10 polskich pracodawców planuje wzrost zatrudnienia. To naturalny trend, który obserwujemy w badaniu od kilku lat. Zawsze w połowie roku plany zatrudniania nowych pracowników są większe niż w pozostałych okresach.

Czytaj też: Sektor SSC/BPO ciągle rośnie. Codziennie przybywa 85 nowych miejsc pracy

Podobnie jak przed rokiem zwiększenie liczby etatów zadeklarowało 39 proc. pracodawców (pod koniec 2018 roku było to 33 proc.). 53 proc. zamierza pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, zmniejszyć je planuje 4 proc. respondentów.

- Od kilku kwartałów utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracę, co przekłada się również na liczbę planowanych i rozpoczętych rekrutacji. Dla wielu firm konieczność zatrudnienia nowych osób wynika z dużego popytu na wytwarzane towary i usługi. Z drugiej strony coraz częściej pracodawcy mówią, że brak dostępnych pracowników to najpoważniejszy czynnik ograniczający możliwości rozwoju firmy – zauważa Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Największe plany w zakresie wzrostu zatrudnienia mają pracodawcy z centralnych (41 proc.) i zachodnich regionów (40 proc.). Bardziej wstrzemięźliwe są firmy z północy (37 proc.) i wschodu (37 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 2019 rok na polskim rynku pracy. Co planują firmy, czego się obawiają?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA