Specjalista z kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem w branży oraz biegłą znajomością języków obcych – takich pracowników poszukują pracodawcy, którzy zamieścili oferty pracy na portalu monsterpolska.pl. w II połowie 2012 r.
Z badania przeprowadzonego przez portal wynika, że kandydaci powinni także wykazywać się komunikatywnością, umiejętnością pracy w grupie, sprawnością w zarządzaniu projektami, dobrą organizacją czasu i inteligencją emocjonalną we współpracy z innymi pracownikami.
Analiza ogłoszeń o pracę wskazuje na zapotrzebowanie na pracowników głównie w czterech branżach – IT/ Inżynieria/ Nowoczesne Technologie, Finanse/Księgowość, Sprzedaż oraz Shared Services Center (Centra Usług Wspólnych).
Wśród ofert pracy w branży IT największy wybór mieli programiści i inżynierowie IT (blisko 70 proc. wszystkich ogłoszeń). Co dziesiąta oferta skierowana była do administratorów systemowych i baz danych oraz analityków i konsultantów IT. Zaledwie 6 proc. wszystkich ogłoszeń to oferty dla menedżerów czy kierowników. Przyczyną tego typu sytuacji może być polityka wewnętrzna pracodawców dotycząca ścieżek karier i awansów w ramach struktur firmy. Pracodawcy poszukują także osób na stanowiskach wsparcia IT (help desk) oraz Quality Assurance.
Oprócz wykształcenia kierunkowego od kandydatów w branży IT wymaga się przede wszystkim doświadczenia. 96 proc. wszystkich ogłoszeń skierowanych było do specjalistów, którzy na podobnym stanowisku przepracowali od 2 do 5 lat. Wciąż najpopularniejszym językiem wśród pracowników IT jest język angielski (85 proc. ogłoszeń) oraz język francuski i niemiecki. Rekruterzy wymagają od kandydatów także wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych. Wśród niezbędnych kompetencji najczęściej pojawiają się otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w zespole, a także samodzielność, zdolność analitycznego myślenia, terminowość i gotowość do podróży służbowych.
Branża finansowa szuka księgowych
Kariera w branży finansowej jest jedną z bardziej perspektywicznych i stabilnych na polskim rynku pracy. Jak wynika z analiz ogłoszeń zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl, w tej branży największą szansę na zatrudnienie mają księgowi, których poszukuje prawie co drugi pracodawca. W ofertach przebierać mogą także analitycy finansowi i biznesowi oraz kontrolerzy finansowi. Niecałe 7 proc. ogłoszeń dotyczyło stanowisk wyższych rangą, takich jak menedżer, kierownik finansowy i dyrektor finansowy. Rekruterzy poszukiwali także doradców finansowych, specjalistów podatkowych i specjalistów ds. ryzyka.
Pracodawców w branży finansowej bardziej od kierunkowego wykształcenia (61 proc. ofert było skierowanych do absolwentów studiów ekonomicznych) interesowało doświadczenie kandydatów. W 96 proc. ogłoszeń rekruterzy wymagali od przyszłych pracowników kilkuletniej praktyki w zawodzie. Podobnie jak w branży IT, w blisko 90 proc. ogłoszeń, jednym z wymogów była znajomość języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub włoskiego. Coraz częściej wśród wymogów pojawią się kompetencje miękkie i społeczne (88 proc.), takie jak inicjatywa i wysoka motywacja, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, a także terminowość realizacji zadań, sprawna obsługa klienta, samodzielność i odpowiedzialność.
Kierownicze stanowiska wolne w sektorze sprzedaży
Pracodawcy z branży handlowej poszukują głównie osób na stanowiska kierownicze oraz przedstawicieli handlowych (handlowiec, specjalista ds. sprzedaży). Wśród najczęstszych wymogów stawianych przyszłym pracownikom z sektora sprzedaży znalazły się m. in. zdolności komunikacyjne, wytrwałość i chęć rozwoju. Na wyższych stanowiskach liczyło się dodatkowo wykształcenie, kilkuletnie doświadczenie oraz gotowość do podróży i doszkalania się. U przyszłych przedstawicieli handlowy ceni się także dyspozycyjność i komunikatywność, umiejętność negocjacji, a także gotowość do podróży służbowych. Znajomość języków obcych ogranicza się głównie do języka angielskiego (60 proc. ogłoszeń).
SSC stawia na języki obce
W branży usług dla biznesu (Shared Services Center – Centra Usług Wspólnych), oprócz wiedzy technicznej i specjalistycznej, ceniona jest przede wszystkim znajomość języków obcych, w tym także niszowych. Centra Usług Wspólnych obsługują bowiem klientów z całego świata. Najpopularniejsze języki to: angielski (70 proc.), niemiecki (30 proc.), francuski (20 proc.) i włoski (15 proc.). Wśród dodatkowych pojawiały się głównie język hiszpański, portugalski, niderlandzki, szwedzki, fiński, holenderski, duński, norweski, czeski, węgierski, rumuński czy arabski.
Kandydat powinien wykazywać się także kompetencjami miękkimi oraz społecznymi (45 proc. ogłoszeń), orientacją na klienta (35 proc.) i umiejętnością pracy w zespole (30 proc. ogłoszeń), odpowiedzialnością oraz nastawieniem na realizację celów. W minionym półroczu, najwięcej pracowników poszukiwano do działów obsługi klienta – niemal 72 proc. wszystkich ogłoszeń w tym sektorze. Kolejną grupę stonowali specjaliści obsługi technicznej oraz konsultanci (10 proc.).
2013 r. podobny do ubiegłego na rynku pracy
Według ekspertów 2013 rok przyniesie dalsze inwestycje w Centra Usług Wspólnych. To oznacza, że liczba ofert na stanowiska specjalistyczne z branż takich jak IT, księgowość i finanse oraz obsługa klienta, wciąż będzie rosła.
Badanie Monsterpolska.pl polegało na analizie 3 298 ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl od sierpnia do listopada 2012 r. Szczegółowej analizie poddano ogłoszenia w czterech wiodących branżach, w których pracodawcy poszukiwali najwięcej pracowników ( IT/ Inżynieria/ Nowoczesne Technologie, Finanse/Księgowość, Sprzedaż oraz SSC).
Najwięcej ofert pracy publikowały firmy z sektora IT, które w sierpniu zamieściły na portalu 60 proc. wszystkich ogłoszeń. Spada za to liczba ofert w administracji oraz skierowanych do pracowników produkcyjnych (niewykwalifikowanych).
Monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 r., wcześniej jako jobpilot.pl. Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami.