2012 i 2013 rok pod znakiem IT, branży finansowej i SSC

Branża IT, finanse i księgowość, sprzedaż oraz SSC - w tych sektorach ofert pracy jest najwięcej. Przy rekrutacji liczą się głównie doświadczenie, kierunkowe wykształcenie, znajomość języków obcych oraz kompetencje miękkie i społeczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

2012 i 2013 rok pod znakiem IT, branży finansowej i SSC

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 lut 2013 17:06


Specjalista z kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem w branży oraz biegłą znajomością języków obcych – takich pracowników poszukują pracodawcy, którzy zamieścili oferty pracy na portalu monsterpolska.pl. w II połowie 2012 r.

Z badania przeprowadzonego przez portal wynika, że kandydaci powinni także wykazywać się komunikatywnością, umiejętnością pracy w grupie, sprawnością w zarządzaniu projektami, dobrą organizacją czasu i inteligencją emocjonalną we współpracy z innymi pracownikami.

Analiza ogłoszeń o pracę wskazuje na zapotrzebowanie na pracowników głównie w czterech branżach – IT/ Inżynieria/ Nowoczesne Technologie, Finanse/Księgowość, Sprzedaż oraz Shared Services Center (Centra Usług Wspólnych).

IT stoi przed programistami otworem

Wśród ofert pracy w branży IT największy wybór mieli programiści i inżynierowie IT (blisko 70 proc. wszystkich ogłoszeń). Co dziesiąta oferta  skierowana była do administratorów systemowych i baz danych oraz analityków i konsultantów IT. Zaledwie 6 proc. wszystkich ogłoszeń to oferty dla menedżerów czy kierowników. Przyczyną tego typu sytuacji może być polityka wewnętrzna pracodawców dotycząca ścieżek karier i awansów w ramach struktur firmy. Pracodawcy poszukują także osób na stanowiskach wsparcia IT (help desk) oraz Quality Assurance.

Oprócz wykształcenia kierunkowego od kandydatów w branży IT wymaga się przede wszystkim doświadczenia. 96 proc. wszystkich ogłoszeń skierowanych było do specjalistów, którzy na podobnym stanowisku przepracowali od 2 do 5 lat. Wciąż najpopularniejszym językiem wśród pracowników IT jest język angielski (85 proc. ogłoszeń) oraz język francuski i niemiecki. Rekruterzy wymagają od kandydatów także wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych. Wśród niezbędnych kompetencji najczęściej pojawiają się otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność pracy w zespole, a także samodzielność, zdolność analitycznego myślenia, terminowość i gotowość do podróży służbowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.