200 mln bezrobotnych mogłoby stworzyć piąte największe państwo na świecie

Czy istnieje związek między wzrostem produkcji i tworzeniem nowych miejsc pracy? W jakich krajach pomaga on walczyć z bezrobociem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

200 mln bezrobotnych mogłoby stworzyć piąte największe państwo na świecie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 lis 2014 10:06


Bezrobocie to problem globalny. Davide Furceri i Prakash Loungani, eksperci bloga Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyliczyli, że gdyby stworzyć państwo, którego obywatelami byłyby osoby bez pracy (ok. 200 mln osób), powstałby piąty co do wielkości kraj na świecie. Eksperci zawracają uwagę na fakt, że połowa bezrobotnych przypada na kraje rozwijające się, a jedna czwarta na gospodarki rozwinięte.

Czytaj też: Raj w Polsce? Bezrobocie spada, a wynagrodzenia rosną

Co można zrobić, aby obniżyć bezrobocie? Ekonomiści namawiają do większego wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o kraje rozwinięte, to w tym przypadku związek między wzrostem produkcji i tworzenia nowych miejsc pracy jest dość silny. Bezrobocie spada o ok. jedną trzecią punktu procentowego na każdy dodatkowy punkt procentowy wzrostu PKB.

Czytaj też: Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

Sam wzrost gospodarczy nie pomoże jednak w przypadku państw rozwijających się. Dlaczego? Ponieważ bezrobocie odzwierciedla głęboko zakorzenione problemy strukturalne. W tym przypadku średnio dodatkowy punkt procentowy wzrostu PKB obniża poziom bezrobocia o jedną czwartą punktu procentowego - informuje MFW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.