PARTNERZY PORTALU

18 menedżerów o rekrutacji w 2023 roku. "Ten, kto jest szybszy, wygrywa"

Jak zmieni się rekrutacja w 2023 roku - czy przeniesie się ona nie tylko do sieci, ale też do metaversum? Eksperci są zgodni - nie ma odwrotu od trendu digitalizacji. Są jednak sceptyczni wobec rekrutacji w metaversum - wiele osób podchodzi do tego z dystansem. Niektórzy są jednak pewni, że trend ten będzie przybierał na sile. Pewne jest z kolei, że czas trwania procesu rekrutacyjnego będzie ulegał skróceniu, bo leży to w interesie wszystkich.

18 menedżerów o rekrutacji w 2023 roku. "Ten, kto jest szybszy, wygrywa"
Niezależnie od metod rekrutacji zawsze znaczenie będzie miała ich jakość i szybkość (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Technologie będą częścią procesu rekrutacji - czas gazet z ofertami zatrudnienia już dawno minął, a zwykłe ogłoszenia o pracę stają się reliktem przeszłości.
  • Rekruter jest jednak nadal kluczowy w procesie. Systemy i aplikacje wyręczają człowieka w najżmudniejszej części, ale bez jego oglądu, wiedzy i intuicji nie sposób z powodzeniem zakończyć rekrutacji.
  • Niezależnie od metod rekrutacji zawsze znaczenie będzie miała ich jakość i szybkość.

Kilka lat temu mało kto wyobrażał sobie prowadzenie rekrutacji w pełni online. Obecnie nikogo już to nie dziwi. Z kolei biznes małymi krokami zmierza w stronę metaversum. Póki co wiele osób podchodzi do rozmów kwalifikacyjnych w wirtualnym świecie z dystansem. Niektórzy są jednak pewni, że trend ten będzie przybierał na sile.

Potwierdza to badanie „Trendy rekrutacyjne” agencji Antal. Okazuje się, że 78 proc. osób odpowiedzialnych za zarządzanie kapitałem ludzkim ocenia, iż w przyszłości więcej niż 10 proc. procesów rekrutacyjnych będzie realizowanych w przestrzeni metaversum, a 26 proc. szefów HR uważa, że metaversum będzie odgrywać znaczącą rolę w rekrutacji. Tylko 15 proc. z nich sądzi, że nie znajdzie ono zastosowania.

Zmieniają się także oczekiwania kandydatów wobec czasu trwania rekrutacji. Młodzi uważają, że powinna ona składać się z maksymalnie dwóch etapów, a sam czas oczekiwania na decyzję pracodawcy nie powinien być dłuższy niż tydzień. Również w branży IT kandydaci oczekują konkretnych informacji już od etapu pierwszego kontaktu czy nawet ogłoszenia rekrutacyjnego. Liczy się błyskawiczna informacja zwrotna. 

Kandydaci chcą także ofert pracy z konkretami - czy pójdziemy w kierunku jawności wynagrodzeń? Co jeszcze się zmieni, jeśli chodzi o rekrutację? O to zapytaliśmy menedżerów. Zobaczcie, czego ich zdaniem możemy się spodziewać.

Paweł Bechciński (Fot. mat. pras.)
Paweł Bechciński (Fot. mat. pras.)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: 18 menedżerów o rekrutacji w 2023 roku. "Ten, kto jest szybszy, wygrywa"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bo tak 2023-01-03 12:03:19

    Ja już od dawna tworzę listę firm według klucza: odpowiadam na ogłoszenie o pracę i czekam na telefony z ofertą "badań medycznych" i ofertą instalacji fotowoltaicznej, wtedy z automatu nie aplikuję tam nigdy więcej i informuję o takim incydencie kilku znajomych, aby nie tracili czasu .

  • m 2023-01-03 11:05:12

    "ale bez jego oglądu, wiedzy i intuicji nie sposób z powodzeniem zakończyć rekrutacji." - gratuluję poczucia humoru.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA