13,5 mln Polaków biernych zawodowo. A rąk do pracy brakuje

Nie pracują ani nie szukają pracy. Jak wynika z danych GUS, tak żyje 13,5 mln Polaków. Dlaczego w Polsce jest tak wiele osób biernych zawodowo?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

13,5 mln Polaków biernych zawodowo. A rąk do pracy brakuje

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

29 lut 2016 9:14


Większość biernych zawodowo Polaków (6,5 mln) nie pracuje, ponieważ osiągnęła już wiek emerytalny, a 1,8 mln nie ma zatrudnienia ani go nie szuka z powodu choroby. Ponad 2 mln osób nie pracuje, ponieważ koncentruje się na kształceniu i uzupełnianiu swoich kwalifikacji (a badanie brało pod uwagę osoby w wieku 15 lat i więcej), a ponad milion osób (a dokładnie 1,6 mln) nie jest aktywnych zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych i wynikających z prowadzenia domu. Według danych GUS, w grupie biernych zawodowo osób więcej jest kobiet – 8,2 mln wobec 5,1 mln mężczyzn.

Czytaj też: Kobiety potrzebne w technologii. Dzięki nim PKB wzrosłoby o 9 mld euro

– Wiele kobiet po urodzeniu dziecka i po zakończeniu urlopu macierzyńskiego decyduje się na pozostanie w domu i pełnienie opieki nad dzieckiem oraz roli gospodyni domowej. Dzieje się tak, ponieważ często młodzi rodzice nie mają możliwości łatwego pogodzenia opieki nad potomstwem z pracą – uważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Pół miliona zniechęconych

Oprócz tych, którzy z pewnych powodów nie mogą pracować, jest również w Polsce spora grupa osób, bo blisko pół miliona (465 tys.), zniechęconych bezskutecznością poszukiwania pracy. Pasmo ich niepowodzeń może wynikać m.in. z niedopasowania kompetencji do oczekiwań pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że w porównaniu do czwartego kwartału 2014 r., ich liczba spadła o 68 tys.

Może to świadczyć o poprawiającej się sytuacji na rynku, na którym to praca powoli zaczyna szukać człowieka, a nie odwrotnie. Dziś pracodawcy są w stanie nawet na własną rękę doszkalać pracowników, np. w branży produkcyjnej, by zaspokoić swoje potrzeby kadrowe.

Problem braku rąk do pracy jest jednak poważny. – Bez pilnej reakcji za 3-5 lat nastąpi krach – mówi w odniesieniu do województwa śląskiego, gdzie obecnie poziom bezrobocia należy do najniższych w kraju i wynosi 8,5 proc., Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Czytaj też: W którym województwie najwyższe, a w którym najniższe było bezrobocie w styczniu?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Misiek 2016-02-29 13:53:53

Praca kobiety w domu jest ważna z punktu widzenia gospodarki, jak i gospodarstwa domowego. Należy się jej zatem szacunek i kwalifikacja jako prowadzenie biznesu, a nie bierność zawodowa.