100 mln zł na wsparcie młodych ludzi

150 mln zł przeznaczył resort pracy na wdrożenie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia, 100 mln zł na wsparcie ludzi młodych - poinformował w środę minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Nowelizacja przewiduje premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty oraz organizowanie programów dla młodych bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

100 mln zł na wsparcie młodych ludzi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 maj 2014 15:19


Jak mówił minister, nowelizacja wejdzie w życie za kilka dni. "Te 150 mln zł mają być wydane przede wszystkim na wsparcie osób młodych. Na ten cel pójdzie największa pula tych pieniędzy - ok. 100 mln" - zapowiedział na konferencji prasowej w Tarnobrzegu Kosiniak-Kamysz, który jest też liderem podkarpackiej listy PSL do Parlamentu Europejskiego.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia pozwala m.in. na premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty oraz organizowanie programów dla młodych bezrobotnych. Daje też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy - przewiduje dofinansowanie za zatrudnianie osób młodych i w wieku 50+.

Minister zaznaczył, że urzędy pracy mają czas do 30 maja na przesyłanie propozycji wykorzystania tych środków. "Te 150 mln zł dla urzędów pracy to szansa na szybkie wprowadzenie tej ustawy. Te zgłoszenia są potrzebne, aby punktowo trafiać z tymi pieniędzmi" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że na pieniądze mogą liczyć wszystkie dobrze przygotowane wnioski, a pod uwagę brana będzie również stopa bezrobocia w danym powiecie.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia krytykowana jest przez niektórych dyrektorów urzędów pracy. Twierdzą oni, że wiele jej zapisów jest niewykonalnych z powodu m.in. zbyt małej liczby urzędników.

Pytany o to minister pracy, odpowiedział, że wierzy, iż wszystkie zapisy ustawy zostaną zrealizowane przez urzędy, bo "są one do tego zobligowane". "Starostowie, jako organ założycielski (urzędów pracy), mogą zawsze zwiększyć zatrudnienie - ja się będę z tego tylko cieszył" - dodał.

"Jest mocna i silna werwa do wykonania tej ustawy i to wynika jasno z moich rozmów - nie tylko z dyrektorami, ale też z pracownikami. Nie ma tam (w ustawie -PAP) postawionych zadań niemożliwych przed urzędami pracy" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Powiedział również, że jego resort zaproponował zmianę rejestrowania składki zdrowotnej, aby odciążyć pracowników urzędów pracy. Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby rejestracja dla ubezpieczyciela zdrowotnego była jednorazowa i nie musiała być potwierdzana co miesiąc.

"Zmniejszyłaby się biurokracja, a ci pracownicy urzędów, którzy byli tym obciążeni, mogliby zostać przesunięci do innych zadań. Wniosek z tą zmianą wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia, bo to ten resort odpowiada za ubezpieczenia zdrowotne" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

czuwaj 2014-05-16 12:10:27

czy to jest te 100 milionów które obiecał wałęsa za swych czasów przedprezydenckich ?? miało być dla każdego dorosłego obywatela, co by mial kowalski tłusty start w drugiej japoni made in europe de lech design high voltage master