PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

10 rzeczy, które dyskwalifikują podczas okresu próbnego

  • Autor: aw
  • 9 cze 2017 9:12

- Większość pracodawców przed propozycją umowy na dłuższy okres lub czas nieokreślony zaoferuje okres próbny. To czas, by się wykazać i nie podpaść kierownictwu oraz zespołowi – mówi Joanna Żukowska z serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

10 rzeczy, które dyskwalifikują podczas okresu próbnego
W większości firm pracownik, który nieustannie dyskutuje jest uznawany za trudnego (fot.pixabay)
REKLAMA

Okres próbny jest czasem, w którym pracodawca przygląda się, jak nowa osoba wykonuje swoje zadania i jak dogaduje się z zespołem. To czas, w którym szczególnie warto obserwować, uczyć się i starać poznać zasady danej organizacji. Pracowite trzy miesiące mogą przełożyć się na przedłużenie umowy i długoterminową karierę w wybranej firmie.

Gdy więc po często długim i stresującym okresie szukania pracy, otrzymujesz w końcu wymarzoną ofertę, nie spoczywaj jednak na laurach. Pamiętaj, by w nowym miejscu pracy zbytnio się nie rozluźnić. Jak to zrobić? MonsterPolska.pl przygotował listę 10 rzeczy i sytuacji, których należy unikać, jeśli chcemy zostać w danej firmie po okresie próbnym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

1. Spóźnienia

Praca to miejsce, w którym trzeba być na czas. O tym, czy pracodawca wymaga przychodzenia na konkretną godzinę, czy pozwala pracownikom na elastyczne rozpoczynanie pracy np. między 8 a 10, dowiadujemy się zwykle na ostatniej rozmowie kwalifikacyjnej. Firmy oferujące usługi m.in. sklepy, restauracje, kina, biura podróży, wymagają od pracowników bezwzględnej punktualności, gdyż to oni otwierają dany punkt usługowy. Osoby, które mają trudności z punktualnością, mają z pewnością mniejsze szanse na utrzymanie stanowiska w usługach. Co ważne, nawet pracownicy korporacji, które dają pewną dowolność w porannym przychodzeniu do pracy, muszą o czasie pojawiać się na zebraniach, prezentacjach, szkoleniach czy konferencjach.

2. Unikanie obowiązków

Praca to nie miejsce na miganie się od obowiązków. Osoba, która obija się w pracy, nie ma szans na przedłużenie umowy w pracowitym zespole. Biurowy leń to najbardziej drażniący współpracownik. Biurowy obibok to osoba, która robi kilka przerw obiadowych w ciągu dnia, nieustannie wychodzi do toalety i często surfuje po internecie.

3. Nadmierna polemika

Bywa, że pracownik ma silną osobowość, przeświadczenie o własnym geniuszu i tendencję do polemizowania z zespołem przy każdej okazji. To mile widziana cecha w zespołach, które dzięki krytyce i polemice tworzą nowe, kreatywne projekty. W większości firm jednak pracownik, który nieustannie dyskutuje jest uznawany za trudnego. Jeśli więc polemika będzie negatywnie wpływała na realizowanie zadań zespołu i uniemożliwiała współpracę może przełożyć się na nieprzedłużenie okresu próbnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 10 rzeczy, które dyskwalifikują podczas okresu próbnego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA