×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

10 proc. pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia

  • Autor: PAP/AT
  • 9 mar 2021 9:01

W II kw. 83 proc. pracodawców nie przewiduje zmian personalnych, 10 proc. chce pozyskiwać nowych pracowników, a 3 proc. planuje redukcje - wynika z badania Manpower. Jak podano, po uwzględnieniu korekty sezonowej, prognoza zatrudnienia netto w Polsce w II kw. 2021 roku wyniesie +6 proc.

10 proc. pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia
Największe szanse na znalezienie nowej posady mają kandydaci w regionie południowo-zachodnich (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Zatrudnienia przewidują pracodawcy w 5 z 6 regionów Polski. Największe szanse na znalezienie nowej posady mają kandydaci w regionie południowo-zachodnich (dolnośląskie, opolskie) i wschodnim (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).
  • Najtrudniej będzie kandydatom z Polski centralnej (łódzkie, mazowieckie), gdzie pracodawcy nie przewidują otwarcia wielu procesów rekrutacyjnych i mieszkańcom regionu południowego (małopolskie, śląskie), gdzie spodziewana jest stagnacja na rynku pracy.
  • Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają firmy z sektora budownictwo. Ponadto zwiększenie załogi przewidują firmy zajmujące się produkcją przemysłową oraz handlem detalicznym i hurtowym. Nieznaczne zwiększenie zatrudnienia planuje też sektor finansów i usług dla biznesu.

Prognoza netto zatrudnienia to wyrażona w procentach różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących zwiększać zatrudnienie, a odsetkiem pracodawców planujących redukcję etatów w najbliższym kwartale. Wg najnowszego "Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" w ujęciu kwartalnym wskaźnik zanotował wzrost o 1 punkt procentowy, natomiast rok do roku wzrósł o 3 punkty procentowe.

Zdaniem Manpower, tendencja wzrostowa sugeruje, że po niekorzystnym 2020 r. pracodawcy znów zaczynają spoglądać w przyszłość z umiarkowanym optymizmem i planują powiększanie swoich zespołów. "Pozytywna zmiana, jaką obserwujemy w wynikach naszego badania, to również rosnąca przewaga firm, które chcą zwiększać zatrudnienie, nad tymi, które planują redukcje etatów. Mamy też relatywnie niski odsetek przedsiębiorstw, które nie znają swoich planów personalnych na najbliższe trzy miesiące, co może potwierdzać, że wiele polskich organizacji nauczyło się funkcjonować w pandemii, a skala niepewności i dynamiki zmian na rynku jest mniejsza niż wiosną i latem ubiegłego roku" - skomentowała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.

Czytaj też: Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE

W II kw. zwiększenie zatrudnienia przewidują pracodawcy w 5 z 6 regionów Polski. Największe szanse na znalezienie nowej posady mają kandydaci w regionie południowo-zachodnich (dolnośląskie, opolskie) i wschodnim (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie). Najtrudniej będzie kandydatom z Polski centralnej (łódzkie, mazowieckie), gdzie pracodawcy nie przewidują otwarcia wielu procesów rekrutacyjnych i mieszkańcom regionu południowego (małopolskie, śląskie), gdzie spodziewana jest stagnacja na rynku pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 10 proc. pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA