×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

1/3 menedżerów HR alarmuje. Rekrutacje trwają stanowczo zbyt długo

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 lip 2017 21:28

Z czasu trwania procesów rekrutacji zadowolonych jest jedynie 48 proc. ankietowanych menedżerów HR, podczas, gdy 35 proc. uważa, że ciągną się one zbyt długo. Jak to zmienić?

1/3 menedżerów HR alarmuje. Rekrutacje trwają stanowczo zbyt długo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W co trzeciej polskiej firmie proces rekrutacji trwa zbyt długo, co ma negatywne skutki dla prowadzonych działań biznesowych — takie wnioski płyną z badania „Procesy HR w firmach w Polsce” zrealizowanego przez Antal na zlecenie Macrologic .

• Okazuje się jednak, że spojrzenie na rekrutację z perspektywy horyzontalnej może pomóc w usprawnieniu tych procesów, a przede wszystkim w ich przyspieszeniu, co w dzisiejszych czasach jest kwestią kluczową.

****

Mimo postępu technologicznego oraz coraz większej automatyzacji i robotyzacji pracy, skutkującej zastępowaniem ludzi przez komputery lub roboty przemysłowe, nadal główną siłą większości firm i organizacji są kompetentni, doświadczeni i zaangażowani pracownicy. To od jakości ich pracy zależy sukces firmy.

Gdy w strukturze powstaje wakat, którego przez dłuższy czas nie udaje się zapełnić, zwykle prędzej czy później znajduje to swoje odbicie w wynikach finansowych organizacji. To dlatego, jak wykazało badanie zrealizowane przez Antal Market Research i Macrologic, polscy menedżerowie HR właśnie rekrutację traktują jako kluczowe wyzwanie w swojej pracy. 74 proc. z nich uważa ten aspekt za bardzo ważny, a kolejne 22 proc. pozycjonuje go jako ważny, bo budujący przewagę konkurencyjną firmy.

- By rekrutację można było nazwać efektywną muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze: rekrutowane osoby powinny odpowiadać pożądanemu profilowi, tzn. muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale także pasować do kultury organizacyjnej firmy i cenić bliskie jej wartości. Po drugie: proces rekrutacji musi przebiegać na tyle sprawnie, by możliwe było jak najszybsze zapełnienie wakatu — tłumaczy Anna Andraszek, dyrektor ds. jakości i rozwoju kadr w Macrologic.

Tymczasem z czasu trwania procesów rekrutacji zadowolonych jest jedynie 48 proc. ankietowanych menedżerów HR, podczas, gdy 35 proc. uważa, że ciągną się one zbyt długo. 18 proc. proc.w ogóle nie mierzy tego parametru, a tym samym nie zdaje sobie sprawy, jaki może on mieć wpływ na organizację.

Czas to pieniądz

Przedłużające się rekrutacje to nie tylko straty finansowe wynikające z utrzymującego się wakatu, ale także utrata szansy na pozyskanie do zespołu wartościowego pracownika. Firmy, które potrafią podjąć decyzję odnośnie rekrutacji szybciej, mogą bowiem ubiec w pozyskaniu pracownika inne firmy, do których dany kandydat również aplikował.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 1/3 menedżerów HR alarmuje. Rekrutacje trwają stanowczo zbyt długo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA