Zwolnienia w Hucie Bankowej

Zwolnienia grupowe w Hucie Bankowej w Dąbrowie Górniczej mają objąć ok. 100 osób. Zdaniem Henryka Myrdy, szefa zakładowej "Solidarności", to nie pracownicy powinni płacić za błędy w zarządzaniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwolnienia w Hucie Bankowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

24 lis 2015 18:33


- Z powodu spadku koniunktury na rynku wyrobów stalowych Huta Bankowa zmuszona jest ograniczyć zatrudnienie o ok. 100 osób (do stycznia 2016 r.). Zwolnienia dotyczą wszystkich grup zawodowych, zarówno pracowników produkcyjnych, pomocniczych, jak i administracji - poinformował we wtorek, 24 listopada zarząd Huty Bankowej.

Przewodniczący zakładowej "Solidarności" w dąbrowskim zakładzie Henryk Myrda przypomniał, że oficjalną informację o zamiarach zwolnień grupowych zarząd huty podał pod koniec września. W ocenie związkowców przeprowadzone w październiku negocjacje z pracodawcą dotyczące m.in. ograniczenia cięć wynagrodzeń nie przyniosły porozumienia.

- Gdy jeszcze kilka lat temu nasz zakład przynosił milionowe zyski, trafiały one do właściciela. Nie było żadnych inwestycji ani odpowiednich działań marketingowych mających na celu pozyskanie nowych klientów na nasze wyroby. Teraz, gdy sytuacja na rynku się pogorszyła, za złe zarządzanie mają zapłacić wyłącznie pracownicy. Na to nie może być naszej zgody - powiedział Henryk Myrda.

Protest w zakładzie

Przewodniczący zakładowej "Solidarności" dodał, że utrata tak dużej liczby miejsc pracy to problem nie tylko nasz, ale całej lokalnej społeczności.

Dlatego we wtorek (24 listopada) pod siedzibą zarządu w Dąbrowie Górniczej protestowali pracownicy dąbrowskiej huty oraz kilku innych zakładów z Zagłębia. Ich protest wsparło też kilku parlamentarzystów. Zebrani na manifestacji m.in. odczytali i przekazali w sekretariacie zarządu pismo skierowane do prezesa Janusza Siemieńca.

W ocenie związkowców zła kondycja zakładu wynika przede wszystkim z błędów w zarządzaniu zarówno w chwili obecnej, jak i w latach poprzednich. Dlatego zaapelowali o powrót do stołu negocjacyjnego i wznowienie rozmów dotyczących planowanych cięć.

- Jednocześnie informujemy, że w przypadku braku reakcji zarządu na przedstawione powyżej postulaty związki zawodowe działające w Hucie Bankowej podejmą wszelkie przewidziane prawem działania w obronie praw pracowniczych załogi naszego zakładu - dodali protestujący.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.