Związki zawodowe górników grożą strajkiem

Górnicze związki żądają wstrzymania jakichkolwiek działań restrukturyzacyjnych sektora przed uzgodnieniem ich z przedstawicielami górniczych załóg. W przeciwnym razie grożą protestami, ze strajkiem generalnym włącznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki zawodowe górników grożą strajkiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sty 2015 14:07


To główne przesłanie listu Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Górniczych Central Związkowych do premier Ewy Kopacz, który przesłała śląsko-dąbrowska Solidarność.

"Sztab (...) żąda niepodejmowania jakichkolwiek działań restrukturyzacyjnych przed uzgodnieniem ich z przedstawicielami górniczych załóg. Jednocześnie chcemy wyraźnie podkreślić, iż dalszy brak dialogu społecznego zmusi nas do podjęcia zdecydowanych działań protestacyjno-strajkowych w celu obrony miejsc pracy w górnictwie" - podkreślili w liście związkowcy.

"Jesteśmy gotowi na wszystkie formy protestu, konwencjonalne i niekonwencjonalne, ze strajkiem generalnym włącznie, a akcja protestacyjna obejmie nie tylko zakłady górnicze" - uściślił szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Czytaj też: Na rządowy program dla górnictwa trzeba będzie jeszcze zaczekać

W środowym liście do Ewy Kopacz przedstawiciele sztabu protestacyjno-strajkowego powołują się m.in. na wcześniejsze deklaracje przedstawicieli rządu, że restrukturyzacja branży nie będzie wiązała się z likwidacją kopalń i zwalnianiem pracowników. Wskazują, że przeciwne sygnały płyną z doniesień medialnych o założeniach planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Uchwała ws. planu jest jednym z punktów środowego posiedzenia Rady Ministrów.

"Wobec niepokojących doniesień medialnych, iż przygotowywany przez rząd program naprawczy dla górnictwa węgla kamiennego ma zakładać likwidację kopalń i zwalnianie pracowników, Sztab (...) przypomina o deklaracjach składanych publicznie przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, który przyznając rację stronie społecznej, złożył obietnicę podjęcia natychmiastowych działań na rzecz naprawy naszego sektora, deklarując jednocześnie, iż ten proces nie będzie się wiązał z likwidacją kopalń i zwalnianiem pracowników" - napisali do Ewy Kopacz związkowcy.

Wskazali przy tym, że nie zostały zrealizowane zapewnienia premiera Donalda Tuska - podtrzymane również przez adresatkę ich listu - że w pierwszej kolejności rząd podejmie działania przeciwdziałające nadmiernemu importowi węgla spoza UE i rozważy możliwość czasowego obniżenia wysokości bądź zawieszenia części obciążeń publicznoprawnych dotkniętych kryzysem spółek. Analizy miały też dotyczyć również zmiany systemu tych obciążeń dla polskiego górnictwa.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.