Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce ostro w górę. Dominują firmy produkcyjne

Firmy produkcyjne umacniają pozycję lidera sektora tzw. nowoczesnej gospodarki i napędzają rozwój całego rynku – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2015” opracowanego przez ADP Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce ostro w górę. Dominują firmy produkcyjne

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 gru 2015 13:38


Firmy z sektora nowoczesnej gospodarki to innowacyjne przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność, m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu.
Jak wynika z raportu ADP Polska, liderem tego sektora jest branża produkcyjna, która odnotowała największy wzrost zatrudnienia w trzecim kwartale 2015 r. (w stosunku do trzeciego kwartału 2014 r.), wynoszący 5,98 proc.

- W naszej firmie również odnotowaliśmy wzrost zatrudnienia w ostatnich miesiącach i planujemy konsekwentnie poszerzać nasz zespół – w przyszłym roku spodziewamy się 8 proc. wzrostu zatrudnienia – mówi Mariola Franko, menedżer HR w firmie CeDo.

Ma to związek z realizowanymi nowymi inwestycjami i rozbudową zakładu produkcyjnego. – Wśród stanowisk, na które prowadzimy obecnie rekrutację znajdują się głównie stanowiska bezpośrednio związane z procesem produkcji – wyjaśnia.

Spośród firm produkcyjnych, największą dynamikę zatrudnienia w trzecim kwartale 2015 r. odnotowały mniejsze firmy specjalizujące się w produkcji, czyli podmioty zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te zwiększyły zatrudnienie aż o 7,13 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku. (to wynik ponad 7-krotnie wyższy od średniej ogólnorynkowej, badanej przez GUS).
Z bardzo dobrym wynikiem trzeci kwartał zakończyły również duże firmy produkcyjne, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W przedsiębiorstwach tego segmentu pracę znalazło o 5,79 proc. osób więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

- Na każde nowe stanowisko powstałe w dużej firmie, przypada kilka stanowisk w usługach wspierających działalność dużego przedsiębiorstwa – głównie w firmach rodzinnych, stanowiących znaczną część przedsiębiorstw zatrudniających do 500 pracowników. Co istotne, na rynku pracy efekty tego zjawiska są zawsze widoczne dopiero po pewnym czasie – mówi Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club.

W usługach mniejsza dynamika

Z kolei przedsiębiorstwa specjalizujące się w usługach, ze wzrostem na poziomie 3,10 proc. odnotowały niemal dwukrotnie niższą dynamikę zatrudnienia niż przedsiębiorstwa produkcyjne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.