Zarząd KW "zdumiony" zerwaniem konsultacji planu naprawczego

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) "ze zdumieniem" przyjął informację związkowców o zerwaniu konsultacji dotyczących planu naprawczego spółki na lata 2014-20. Według zarządu decyzję o zakończeniu negocjacji podjęli sami związkowcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarząd KW "zdumiony" zerwaniem konsultacji planu naprawczego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 wrz 2014 15:33


15 września zrzeszający 13 organizacji związkowych z KW sztab protestacyjno-strajkowy podał, że konsultacje dotyczące planu naprawczego uznają za jednostronnie zerwane z winy pracodawcy. Związkowcy zarzucili zarządowi, że ciągle zmienia treść planu i wbrew ich opinii chce sprzedać kilka kopalń Kompanii Węglokoksowi.

Czytaj też: Konsultacje dotyczące planu naprawczego KW zerwane

16 września kierownictwo spółki odniosło się do tych zarzutów. Zarząd nie zgadza się z argumentami, że powodem zerwania rozmów były notoryczne zmiany w programie naprawczym oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie ewentualnej sprzedaży kopalń.

"Nie można zaklinać rzeczywistości i uciekać od odpowiedzialności za dalszy byt spółki. Presja czasu nieuchronnie powoduje konieczność podejmowania decyzji. Zarząd, w obecnej sytuacji firmy, jest nie tylko zobowiązany do działania, ale i zdeterminowany do podjęcia wszystkich kroków zapobiegających groźbie wszczęcia postępowania upadłościowego" - oświadczył, cytowany w komunikacie, prezes KW Mirosław Taras.

"Bierzemy na siebie odpowiedzialność za niedopuszczenie do realizacji tego scenariusza i liczymy na odpowiedzialne postępowanie przedstawicieli strony społecznej w tym procesie. Maksymalna ochrona pracowników i miejsc pracy dla górników powinna być naszym wspólnym celem" - dodał Taras.

Zarząd KW podkreśla, że podstawowe założenia programu naprawczego Kompanii były i pozostają niezmienne. "Możliwość dokonywania zmian w tym proponowanym programie naprawczym, szczególnie odnoszących się do programów dotyczących poszczególnych kopalń, była wręcz postulatem przedstawicieli organizacji związkowych wyrażonym w trakcie spotkania konsultacyjnego w dniu 9 września 2014 r. Trudno więc uznać spełnienie tego postulatu za przesłankę zerwania konsultacji" - wskazał zarząd.

Odnosząc się do planów sprzedaży kilku kopalń kierownictwo Kompanii podkreśliło, że zagwarantuje to miejsca pracy oraz dalsze funkcjonowanie tych zakładów. Tylko w ten sposób - przekonuje zarząd - mogą być zrealizowane główne cele planu, czyli minimalizacja społecznych kosztów restrukturyzacji oraz sfinansowanie oraz wdrożenie programów naprawczych w poszczególnych oddziałach wydobywczych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.