Załoga Orlenu ocenia czterobrygadowy system pracy

W najbliższy piątek 18 marca w PKN Orlen odbędzie się spotkanie, na którym podsumowany ma zostać pierwszy rok funkcjonowania czterobrygadowego systemu organizacji czasu pracy w płockim koncernie. Opinie przedstawicieli załogi na jego temat są mocno podzielone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Załoga Orlenu ocenia czterobrygadowy system pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

16 mar 2016 10:47


Przypomnijmy, że na początku 2015 roku zarząd PKN Orlen podjął decyzję o przejściu pracowników wydziałów produkcyjnych z tzw. systemu pięciobrygadowego, 8-godzinnego, na czterobrygadowy, 12-godzinny.

W wyniku tej decyzji zatrudnienie w części produkcyjnej spółki zmniejszyło się o niespełna 250 osób, dzięki przejściu pracowników na wcześniejszą emeryturę w ramach programu dobrowolnych odejść.

Dla części wydziałów produkcyjnych PKN Orlen system czterobrygadowy funkcjonuje już ponad rok, dla innych to zaledwie kilka miesięcy. Jako pierwsze (od 1 stycznia 2015 r.) w nowy system organizacji czasu pracy weszły wydziały: blok reformingów, aromaty i paraksylen oraz PTA Włocławek. W kolejnych miesiącach (z początkiem kwietnia i czerwca 2015 r.) nowy system obejmował kolejne wydziały produkcyjne. Jako ostatni w system czterobrygadowy wszedł wydział elektrociepłowni (od września 2015 r.).

System czterobrygadowy podlega ciągłej ocenie przez stronę społeczną, ale do tej pory nie udało się wypracować jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. - W grudniu 2015 roku robiliśmy ankiety wśród załogi, wzięło w nich udział około 80 proc. pracowników zmianowych i głosy na temat nowego systemu są podzielone mniej więcej pół na pół - mówi w rozmowie z wnp.pl Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.