PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Za 10 lat liczba magazynierów może być nawet o połowę niższa

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 gru 2018 13:08

Co dziesiąty pracodawca przewiduje, że nawet 40-49 proc. prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty - wynika z badania CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2018/2019”.

Za 10 lat liczba magazynierów może być nawet o połowę niższa
Adobe Stock
REKLAMA
  • Zdaniem najliczniejszej grupy przedsiębiorców, nawet 20-29 proc. pracowników magazynów może zostać zastąpionych przez technologię w ciągu najbliższych 10 lat - uważa tak 28 proc. zapytanych w raporcie CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2018/2019”.
  • Natomiast co dziesiąty przewiduje, że aż 40-49 proc. prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty.
  • Co piąty przedsiębiorca wierzy w przyszłość technologii big data i narzędzi analitycznych, ale tylko 5 proc. dostrzega potencjał Internetu Rzeczy i autonomicznych samochodów dostawczych.

W perspektywie najbliższych 5 lat liczba pracowników magazynowych może zmniejszyć się maksymalnie o 9 proc. - takiego zdania jest aż 4 na 10 przedsiębiorców biorących udział w badaniu CBRE i Panattoni Europe „Confidence Index 2018/2019”. Niemal co trzeci uważa, że będzie to 10-19 proc. Zapytani o okres 10 lat, właściciele firm są bardziej optymistyczni – 28 proc. przewiduje, że będzie zatrudniać o 20-29 proc. mniej, a co siódmy zakłada przedział 30-39 proc.

Co dziesiąty przedsiębiorca przewiduje, że nawet 40-49 proc. prac wykonywanych przez ludzi w magazynach przejmą automaty i roboty. Wyniki wskazują, że automatyzacja i robotyzacja pracy w magazynach jest dla firm kusząca, potrzebują jednak czasu, aby przygotować się do zmian i je wdrożyć.

- Nie ulega wątpliwości, że nowe technologie odgrywają ogromną rolą w prowadzeniu działalności w ramach łańcucha dostaw, niezależnie, czy dotyczy to branży logistycznej czy wytwórczej i handlowej. Aż 69 proc. respondentów z naszego badania uważa, że wykorzystanie nowych technologii jest kluczowe w uzyskiwaniu przez ich organizację przewagi konkurencyjnej, a 29 proc. uważa je za „w miarę ważne”. 2 proc. nie przypisuje im żadnego znaczenia – to zaskakujące, ale może wynikać z różnorodnego charakteru usług zapytanych firm – mówi Beata Hryniewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistyki CBRE.

Każda z zapytanych branż - produkcyjna i handlowa oraz logistyczna oczekuje od technologii przede wszystkim zwiększenia wydajności operacji magazynowych. (Fot. Shutterstock)
Każda z zapytanych branż - produkcyjna i handlowa oraz logistyczna oczekuje od technologii przede wszystkim zwiększenia wydajności operacji magazynowych. (Fot. Shutterstock)

Automaty zamiast robotów - w jakich branżach?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za 10 lat liczba magazynierów może być nawet o połowę niższa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA