WUG: prewencja i szkolenia w celu poprawy bezpieczeństwa

Wyższy Urząd Górniczy zwraca dużą uwagę na działania w zakresie prewencji wypadkowej w zakładach górniczych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WUG: prewencja i szkolenia w celu poprawy bezpieczeństwa

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

5 sty 2015 11:14


Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, doradca, rzecznik prasowy prezesa WUG, biblioteczka BHP, prowadzona przez Wyższy Urząd Górniczy, powiększa się co roku.

Kary za złamanie przepisów górniczych, zatrzymywane roboty, które były prowadzone w sposób niebezpieczny dla załogi są obudowywane coraz szerszym wachlarzem działań prewencji wypadkowej w zakładach górniczych.

Czytaj też: Rząd zadba o większe bezpieczeństwo górników

Po naradzie kierownictwa WUG z dyrektorami dziesięciu Okręgowych Urzędów Górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego, która odbyła się 17 grudnia 2014 roku, przekazano szefom jednostek terenowych nadzoru górniczego nowe materiały szkoleniowe.

Osiem broszur i ulotek informacyjnych, przygotowanych przez WUG we współpracy z ZUS, będzie wykorzystywanych podczas szkoleń prowadzonych przez nadzór górniczych dla wytypowanych grup specjalistów w zakładach górniczych.

Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, tematyka nowych materiałów szkoleniowych została wybrana w oparciu o analizę przyczyn najczęściej powtarzających się wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń przy pracy w minionym roku w zakładach wydobywających różnorodne kopaliny.

Czytaj też: To menedżerowie odpowiadają za bezpieczeństwo ludzi w pracy

Przekazane dyrektorom organów nadzoru górniczego cztery broszury dotyczą zwalczania zagrożeń: metanowego w rejonie skrzyżowania ściany z wyrobiskami przyścianowymi; zawału stropu i opadów skał; pyłami szkodliwymi dla zdrowia oraz zasad bezpiecznie wykonywanych robót spawalniczych w zakładach górniczych.

W ulotkach jest kompendium wiedzy o bezpiecznym użytkowaniu maszyn; stosowaniu polskiej normy dotyczącej eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych, zagrożenia siarkowodorowego podczas poszukiwania i eksploatacji węglowodorów oraz bezpiecznego stosowania materiałów chemicznych w górnictwie podziemnym. Broszury i ulotki będą dostępne także do pobrania na stronie internetowej WUG.

W 2014 roku staraniem pracowników nadzoru górniczego, przy wsparciu finansowym ZUS powstały także dwa filmy szkoleniowe dotyczące prewencji wypadkom związanym z przenośnikami taśmowymi oraz opadem skał ze stropów i ociosów. Będą one rozpowszechniane podczas szkoleń załóg górniczych w 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.