WUG: ograniczyć liczbę wypadków w górnictwie

Żeby poprawić bezpieczeństwo pracy w górnictwie należy zwracać uwagę m.in. na inwestycje, drążenie wyrobisk, transport ludzi do przodków - zaznaczono w trakcie obrad Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WUG: ograniczyć liczbę wypadków w górnictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Jerzy Dudała

wnp.pl

12 kwi 2013 14:44


Takie priorytety w poprawie bezpieczeństwa pracy w kopalniach wskazywał Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, otwierając ostatnie posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która jest eksperckim gremium doradczym WUG.

Obrady rozpoczęły się prezentacją ucieczkowego aparatu powietrznego butlowego natychmiastowego użycia typu Monta, którego walory są oceniane obecnie przez Jednostkę Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź SA oraz Centralną Stację Ratownictwa Górniczego.

Prof. Józef Dubiński, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, podkreślił, że na kolejnych posiedzeniach warto demonstrować nowe rozwiązania, urządzenia i sprzęt, których upowszechnienie może przyczynić się do poprawy warunków pracy i zwalczania zagrożeń występujących w górnictwie podziemnym, odkrywkowym i otworowym.

Posiedzenie komisji zdeterminowały trzy wątki tematyczne: ocena stanu bezpieczeństwa w górnictwie w 2012 roku, zagrożenie powszechne związane z prowadzeniem nielegalnej eksploatacji kopalin oraz katalog dobrych praktyk w zakładach przeróbki mechanicznej węgla.

Uczestnicy obrad przed wejściem do WUG witani byli pikietą Związku Zawodowego Pracowników Przeróbki Mechanicznej Węgla.

Z transparentów uczestników manifestacji można było wyczytać, że domagają się urlopów zdrowotnych dla załogi tych zakładów oraz realizacji przez przedsiębiorców górniczych katalogu dobrych praktyk, który jest opracowywany podczas spotkań Grupy Roboczej ds. Górnictwa Węgla Kamiennego KBPwG.

Podczas posiedzenia KBPwG postanowiono upowszechniać Katalog dobrych praktyk - propozycje działań, których wdrożenie w zakładach przeróbki mechanicznej węgla kamiennego powinno poprawić stan bezpieczeństwa, warunki i higienę pracy.

Ma on charakter otwarty, czyli może być rozszerzany o nowe wnioski. Obecnie Katalog ma 11 punktów. Stwierdzono w nim, że konieczne jest:

- zapewnienie stabilnego, niezbędnego poziomu obłożenia wszystkich stanowisk pracy ciągu technologicznego pod względem ilościowym i wymaganych kwalifikacji;

- utrzymanie w pełnej sprawności technicznej maszyn i urządzeń, w tym systemów alarmowania zagrożenia pożarowego na pomostach, odpowiedniego oświetlenia , ogrzewania itp.;

- zapewnienie możliwości efektywnego wyposażenia i korzystania z instalacji przeciwpożarowych przez cały rok, również podczas występowania niskich temperatur w okresie zimowym;

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.