Wielkopolskie: ruszyła budowa hali magazynowo-produkcyjnej

• W poniedziałek w Karolewie (Wielkopolskie) rozpoczęła się budowa nowej hali magazynowo-produkcyjnej spółki Mróz.
• Hala służy do produkcji i magazynowania świeżych dań gotowych dla spółki.
• W obiekcie o powierzchni blisko 11 tys. mkw pracować będzie 250 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielkopolskie: ruszyła budowa hali magazynowo-produkcyjnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

1 sie 2016 18:18


Generalny wykonawca nowej inwestycji, firma budowlana PTB Nickel poinformował w poniedziałek, 1 sierpnia, w komunikacie prasowym, że dwukondygnacyjny obiekt dla jednej z czołowych grup przedsiębiorstw przemysłu rolnego w Polsce powstanie w ciągu ośmiu miesięcy.

Na parterze budynku zaplanowano hale magazynowe, w tym magazyn wysokiego składowania, mroźnię oraz chłodnie. Na piętrze powstaną pomieszczenia biurowe i techniczne, szatnie i jadalnia dla pracowników.

Strefa produkcji oraz magazynów została zaprojektowana w wysokim standardzie higienicznym. Jego utrzymanie będzie możliwe dzięki zastosowaniu w obiekcie systemów typu "clean room", sterowania ciśnieniem powietrza pomiędzy pomieszczeniami, oraz elementów wykończeniowych umożliwiających łatwe utrzymanie czystości.

"Nowy zakład zostanie wyposażony w najnowocześniejszą technologię do produkcji żywności. Reżim technologiczny, który należy w nim osiągnąć wymaga specjalistycznego projektowania m.in. w zakresie powietrza, instalacji chłodu, kontroli ciśnienia w pomieszczeniach, pary technologicznej oraz automatyki" - poinformował architekt Marcin Cellary, współwłaściciel pracowni Dementi, która przygotowała projekt obiektu.

Wartość inwestycji nie została ujawniona. Gotowy budynek hali zostanie przekazany inwestorowi najpóźniej do końca marca 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

auduty 2016-08-02 12:24:31

Będą mieli gdzie Ukraińcy pracować. Natomiast normalni ludzie muszą powrócic do wytworzenia prawdziwej i zdrowej żywności w własnym zakresie bez cudów na kiju typu HCCP czy "clean room". Większość polskich zdrowych pracowników już w takich ustrojstwach nie podejmuje pracy w Polsce.