PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wielkie święto górników. Kim jest ich patronka św. Barbara?

  • Autor: PAP/RAF
  • 4 gru 2019 13:15

W środę (4 grudnia) obchodzona jest uroczystość św. Barbary. Jest patronką nie tylko górników, ale również hutników, artylerzystów i flisaków.

Wielkie święto górników. Kim jest ich patronka św. Barbara?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Św. Barbara jest jedną z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Jej wizerunki najczęściej można spotkać w kopalniach oraz kościołach.
  • Dzień 4 grudnia jest wielkim świętym górników. Popularnie zwanym Barbórką. Tego dnia odbywają się wyzwoliny na rębacza - czyli wprowadzenie młodych górników do zawodu. Wcześniej święto typowo religijne stopniowo przekształciło się w świecką tradycję ludową.
  • Tradycja obchodzenia Barbórki w Polsce pojawiła się w 1354 r. Z końca XV w. znana jest, pochodząca z dokumentu księcia oświęcimskiego Janusza, forma "Barbora"; ona dała początek Barbórki na Śląsku.

Św. Barbara (z łac. "cudzoziemka, obca" - obca wśród swoich) jest jedną z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich. Jej wizerunki najczęściej można spotkać w kopalniach oraz kościołach. W kopalni soli w Wieliczce możemy spotkać najstarszą rzeźbę przedstawiającą postać świętej. Jest patronką Archidiecezji Katowickiej. Jej postać widnieje w herbach kilku polskich miast, np. Rudy Śląskiej.

Według podań urodziła się w Nikomedii (dzisiejsza Turcja) pod koniec III wieku . Córka poganina, bogatego i wpływowego człowieka; jedynaczka, długo oczekiwana przez rodziców. Ładna, wykształcona i inteligentna miała wielu adoratorów, lecz wszystkich odprawiała.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Barbórka: Górnicy będą świętować

Dioskur ojciec Barbary, żeby uchronić córkę przed niechcianymi konkurentami i ustrzec przed chrześcijaństwem, zamknął ją w specjalnie wybudowanej wieży. Wizyty mogli składać tylko nauczyciele. Legenda podaje, że wśród nich był chrześcijański lekarz, który zapoznał dziewczynę ze swoją religią. Efektem było nawrócenie Barbary. Przyjęła chrzest w tajemnicy przed rodzicami i postanowiła poświęcić się Chrystusowi, żyjąc w dozgonnej czystości. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielkie święto górników. Kim jest ich patronka św. Barbara?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA