Większa wydajność pracy w przemyśle

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, od stycznia do kwietnia wydajność wzrosła o 0,3 proc. wobec analogicznego okresu w 2012 r., przy mniejszym o 1,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 2,6 proc.- poinformował Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większa wydajność pracy w przemyśle

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 maj 2013 12:39


Z danych GUS wynika, że na koniec kwietnia 2013 r. 435 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 34 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 6,9 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 322 zakłady, 26,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 9,4 tys. osób.

Siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosła w skali roku o 2,2 proc., wobec spadku o 0,5 proc. w kwietniu 2012 roku.

Według GUS za wyższy niż oczekiwano wzrost wynagrodzenia w kwietniu odpowiada w dużej mierze wzrost płac w górnictwie. "Przeciętne płace wzrosły w większości sekcji o znaczącym udziale w zatrudnieniu, najbardziej w górnictwie i wydobywaniu (o 6,5 proc.) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (o 5,4 proc.)" - podkreślono.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3 tys. 830,89 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,6 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 2,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.