Więcej nowych projektów i miejsc pracy w Katowickiej SSE

- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zamknęła 2013 r. powyżej wcześniejszych prognoz, pozyskując więcej nowych projektów niż rok wcześniej. Inwestorzy wydadzą w strefie ponad 1,5 mld zł, tworząc 1,3 tys. nowych miejsc pracy i utrzymując 12 tys. istniejących.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej nowych projektów i miejsc pracy w Katowickiej SSE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 sty 2014 17:41


W ubiegłym roku KSSE pozyskała w sumie 29 nowych projektów inwestycyjnych, wobec 25 rok wcześniej. Dziewięć przedsięwzięć zrealizują nowe firmy w strefie, a pozostałe projekty to nowe inwestycje spółek już wcześniej działających w KSSE. Łączna wartość pozyskanych w 2013 r. nowych inwestycji wyniesie co najmniej 1 mld 545 mln zł, wobec 1,5 mld zł w 2012 r.

Co trzecie ubiegłoroczne zezwolenie na działalność w KSSE zostało wydane dla polskiej firmy, natomiast udział rodzimych firm w łącznej wartości nowych inwestycji to ok. 20 proc.

Czytaj też: Oto najlepsza SSE w Polsce pod względem wydanych zezwoleń

Największe pozyskane w ubiegłym roku projekty to m.in. rozbudowa fabryki komponentów samochodowych Magneti Marelli w Sosnowcu oraz zakład wytwarzającej wyroby drewnopochodne firmy Kronospan OSB w Strzelcach Opolskich. Nowy projekt zrealizuje też w Tychach spółka Ekoland - producent m.in. soków, a w Dąbrowie Górniczej firma Ficomirrors Polska, dostarczająca elementy wyposażenia samochodów.

Wśród nowych tegorocznych inwestorów jest również polska spółka amerykańskiego koncernu Dayco, który uruchamia w Tychach produkcję elementów do silników. Firma zainwestuje w park maszynowy co najmniej 43 mln zł i zatrudni docelowo ok. 300 osób. W Sosnowcu inwestuje firma Automotive Lighting Polska. Zezwolenia na działalność w KSSE otrzymały też m.in. firmy Krynicki Recykling, Elhand Transformatory, Saint-Gobain Glass Polska i Pol-Am-Pack.

W tym roku KSSE spodziewa się wyników porównywalnych z ubiegłym rokiem. Rozmowy z kolejnymi potencjalnymi inwestorami są w toku. Jeżeli wszystkie zakończą się powodzeniem, łączna wielkość tegorocznych inwestycji może zbliżyć się do 2 mld zł; natomiast plan minimum to ok. 1 mld zł.

"Przewidujemy, że w 2014 roku w Katowickiej SSE pojawi się ok. 25 nowych projektów inwestycyjnych wartych łącznie od 1 do 2 mld zł. Wiązać się to będzie z utworzeniem od 1,2 tys. do 1,5 tys. nowych miejsc pracy. Niezmiennie przewidujemy, że wiodącą branżą w bieżącym roku będzie branża motoryzacyjna" - powiedział w środę PAP Wojciech Rusek z KSSE.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.