Wiceminister Kowalczyk dementuje plotki o swojej rezygnacji. Ale w górnictwie i tak gorąco

- Pojawiające się w mediach informacje, jakobym miał złożyć rezygnację z pełnionych funkcji, są nieprawdziwe - napisał w oświadczeniu Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiceminister Kowalczyk dementuje plotki o swojej rezygnacji. Ale w górnictwie i tak gorąco

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 sie 2015 13:32


"Puls Biznesu" podał dziś, że według nieoficjalnych informacji, Wojciech Kowalczyk miał złożyć rezygnację na biurko ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego. Ten miał jej jednak nie przyjąć. Tymczasem Wojciech Kowalczyk dementuje te informacje.

- Informacje, jakobym miał złożyć rezygnację z pełnionych funkcji, są nieprawdziwe. Nie złożyłem rezygnacji i nie zamierzam tego robić. Moją intencją jest dalsze prowadzenie procesu restrukturyzacji sektora węgla kamiennego - napisał w oświadczeniu.

Jak podawał "Puls Biznesu", decyzję o rezygnacji ma rozważać również Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej, w której już w poniedziałek (31 sierpnia) zbierze się rada nadzorcza. Według "PB", prezes KW ma mieć już dość (podobnie jak Wojciech Kowalczyk), przedłużających się negocjacji w sprawie utworzenia Nowej Kompanii Węglowej.

Dość mają również związkowcy

We wtorek (25 sierpnia) odbyło się w Katowicach posiedzenie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w górnictwie. Postanowienia? Związkowcy dają rządowi czas na realizację postanowień z porozumienia zawartego w styczniu, do końca września. Ogłosili gotowość strajkową z dniem 1 października.

Już w poniedziałek (7 września) zostaną przeprowadzone masówki informacyjne dla załóg górniczych w śląskich spółkach węglowych.

- Nasza ocena jest jednoznaczna - przyznaje w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Rząd nie realizuje porozumienia zawartego w styczniu br. Najdobitniej widać to na przykładzie kopalni Brzeszcze. Jej kwestia miała być załatwiona do września tego roku, a nie jest. Ostatnie doniesienia, które do nas docierają, świadczą również o tym, że może nie powstać Nowa Kompania Węglowa w terminie określonym w porozumieniu. Czujemy się oszukani, nie tylko jako górnicy i związkowcy, ale również jako przedstawiciele społeczności całego Śląska, któremu obiecano decyzje i działania. Dotyczy to między innymi tzw. Programu dla Śląska. Z dniem dzisiejszym ogłoszona została gotowość strajkowa z datą na 1 października - podkreśla Bogusław Ziętek.

Sytuacja w spółkach węglowych jest coraz bardziej napięta

Lada moment może pojawić się problem z zebraniem środków na wynagrodzenia. Ogółem zatrudnienie w polskich kopalniach węgla kamiennego wyniosło 97 990 pracowników, z tego 2814 osób ma uprawnienia emerytalne. Po rozdziale i przekazaniu części nierentownych zakładów Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiło 6195 górników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.