Węglokoks może nabyć sześć kopalń od KW, w tym cztery rybnickie

Węglokoks może nabyć od Kompanii Węglowej sześć kopalń: w tym kopalnie Marcel, Jankowice, Chwałowice i Rydułtowy-Anna. Co z pracownikami pozostałych zakładów Kompanii Węglowej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Węglokoks może nabyć sześć kopalń od KW, w tym cztery rybnickie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

17 gru 2014 13:52


-  A do tych czterech kopalń rybnickich dochodzą jeszcze kopalnie Piekary i Bobrek-Centrum - mówi przedstawiciel jednego z resortów.

I wskazuje, że po przeprowadzeniu wyceny i innych formalności, zachodzi szansa, że cała transakcja zostanie dopięta do końca pierwszego kwartału 2015 roku.

Czytaj też: 15 kobiet pracujących pod ziemią, 49 związków zawodowych i średni staż pracy 19 lat

W górnictwie czekają na nowy program naprawczy dla branży. Strona społeczna wskazuje, że spotkanie dotyczące tego programu najpewniej odbędzie się 7, bądź 8 stycznia 2015 roku.

Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu, wskazuje od dłuższego czasu, że już w 2010 roku Węglokoks podał, że istotnym elementem jego strategii będzie zaangażowanie się w segment wydobycia węgla.

Władze Węglokoksu zwracają uwagę na fakt, iż większość firm handlowych stara się uzupełnić swe portfolio o część produkcyjną poprzez nabycie aktywów produkcyjnych. Przykładem jest tutaj chociażby szwajcarska spółka Glencore, kiedyś firma stricte handlowa, a obecnie również ogromny producent dostarczający na rynek surowce mineralne.

Z punktu widzenia Węglokoksu, wskazują władze spółki, posiadanie w strukturze zakładów wydobywczych, przyczyniłoby się do ustabilizowania prowadzonego biznesu.

Natomiast z punktu widzenia Kompanii Węglowej, dałoby jej to możliwość pozyskania środków finansowych, co w konsekwencji umożliwiłoby stopniową i łagodną realizację programu restrukturyzacyjnego.

Radlińska kopalnia Marcel to obecnie ponoć jedyna z czternastu kopalń KW będąca na plusie.

Czytaj też: 2015 rok pod znakiem zapytania dla górników. Zachowają pracę?

Kopalnie Jankowice i Chwałowice są zakładami ze sporymi perspektywami, funkcjonują one w tym samym złożu i w tym samym środowisku społecznym.

Posiadają zasoby gwarantujące im jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt lat eksploatacji.

Ponadto przykładowo kopalnia Jankowice ma za sobą całkiem spory wysiłek modernizacyjny, który zdecydowanie poprawił efektywność wydobycia w tej kopalni. A zgłębienie szybu 8 kopalni Jankowice umożliwi utrzymać poziom zatrudnienia i planowanego wydobycia wynoszącego 12 tys. ton na dobę przez najbliższe 63 lata.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.