Wdowy i sieroty po górnikach, wspierane przez posłów PO, są zaniepokojone przedłużającą się weryfikacją wniosków o rekompensaty za utracony deputat węglowy oraz spodziewaną ilością odmów wypłaty tego świadczenia. SRK uspokaja, że weryfikacja jest w toku, a pierwsze środki już wypłacono.

- Wypłata 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla rozpoczęła się - na podstawie przyjętej w ub. roku ustawy - na przełomie czerwca i lipca.
- Świadczenie przysługuje m.in. wdowom i sierotom po górnikach, nieobjętym poprzednią tego typu ustawą z 2017 r., na podstawie której pieniądze dostało ponad 212 tys. emerytów i rencistów górniczych.
- Podczas czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie śląskich struktur Platformy Obywatelskiej, szefowa Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych Agata Kowalczyk wyraziła obawę, że również tym razem część osób, które liczą na 10-tysięczne rekompensaty, nie została objęta ustawą i może nie otrzymać świadczenia. Liczbę potencjalnych odmów oszacowała na ok. 4 tys.
- Rozpoczęły się wypłaty rekompensat. Niestety, znowu nas podzielono. Obecnie SRK (Spółka Restrukturyzacji Kopalń) wypłaciła 3,6 tys. wniosków, reszta tkwi w zawieszeniu (…). Z mojej wiedzy wynika, że będzie prawie 4 tys. odmów (…). Kiedy druga tura wypłaty wniosków? - pytała przewodnicząca stowarzyszenia. - Wdowy i sieroty są rozgoryczone - dlaczego jedne dostały, a inne zostały pominięte? Nikt nie chce nam udzielić na to odpowiedzi - dodała Kowalczyk.
Wskazała też, iż wdowy po górnikach z reguły otrzymują od rządu renty specjalne, gdy giną w nagłośnionych przez media wypadkach, zaś w przypadku pojedynczych śmiertelnych wypadków odmawia im się tego świadczenia.
Do SRK wpłynęło najwięcej spośród ok. 13 tys. wniosków o rekompensaty - ok. 9,5 tys. Rzecznik SRK Wojciech Jaros powiedział w czwartek PAP, że weryfikacja wszystkich złożonych wniosków jest w toku, a wypłaty będą realizowane sukcesywnie, w miarę potwierdzania uprawnień wnioskodawców do świadczenia. Osoby, które nie spełnią ustawowych kryteriów otrzymania rekompensaty, będą o tym powiadomione pisemnie i będą mogły odwołać się do sądu - ustawa nie przewidziała innego trybu odwoławczego w tej sprawie.
- Dotąd, w ramach pierwszej transzy, wypłaciliśmy rekompensaty 3601 osobom. Planowane są kolejne transze wypłat dla osób, których wnioski zostaną pozytywnie zweryfikowane. Wiele spraw jest w toku, czekamy np. na uzupełnienie dokumentów przez wnioskodawców - wyjaśnił Jaros. Nie chciał przesądzać, ile osób ostatecznie może otrzymać odmowę wypłaty świadczenia.

Słowa kluczowe
- Jastrzębska Spółka Węglowa
- SRK
- Tauron
- Tauron Wydobycie
- Lubelski Węgiel Bogdanka
- Grzegorz Tobiszowski
KOMENTARZE (0)