PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Walka o pracowników z Ukrainy się zaostrza. Polska ma sporo konkurentów

 • jk
 • 15 lis 2022 13:55

Fabryki motoryzacyjne coraz chętniej zapełniają luki kadrowe pracownikami z Ukrainy. Z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2022” wynika, że robi tak 72 proc. pracodawców. To o 14 pkt proc. więcej niż w 2021 roku. Nie jesteśmy jednak jedyni - musimy konkurować o Ukraińców z innymi europejskimi państwami.

Walka o pracowników z Ukrainy się zaostrza. Polska ma sporo konkurentów
Zakłady motoryzacyjne w Polsce bardzo chętnie zapełniają luki kadrowe pracownikami z Ukrainy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • O Ukraińców Polska rywalizuje przede wszystkim z południowymi sąsiadami. W Słowacji 76 proc. motozakładów zatrudnia Ukraińców, a w Czechach 69 proc.
 • O kadrę ze Wschodu coraz mocniej zabiegają Niemcy. W ciągu roku liczba tamtejszych fabryk, które wspierają̨ się obywatelami Ukrainy, wzrosła dwukrotnie (z 15 proc. do 30 proc.). 
 • Warto dodać, że w Polsce połowa zapytanych firm oczekuje wzrostu zatrudnienia o 11 pkt proc. więcej niż w 2021 roku.

Branża motoryzacyjna – polska, europejska czy w wymiarze globalnym – od początku pandemii zmaga się z licznymi problemami. I kiedy wydaje się, że jeden pożar zostaje ugaszony, obok zaczyna tlić się następny.

- Dane dotyczące produkcji i sprzedaży pojazdów nie napawają optymizmem, daleko nam do wyników przedpandemicznych. Jednak popyt na nowe samochody, i to coraz częściej te elektryczne, jest wciąż spory, co zgłaszają sami dilerzy. Zakłady motoryzacyjne muszą na niego odpowiedzieć, a nie stanie to się bez pracowników. Z MotoBarometru wynika, że w aż 7 na 11 badanych krajów odsetek firm planujących wzrost zatrudnienia w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wynosi minimum 50 proc. Wśród nich znajduje się Polska. Jesteśmy w trójce krajów z największym zatrudnieniem w branży motoryzacyjnej w Europie, po Niemczech i Francji. I najnowsze dane wskazują, że ani wojna w Ukrainie ani pandemia tego nie zmienią - wyjaśnia Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Potrzeby kadrowe rosną

W Polsce połowa zapytanych oczekuje wzrostu zatrudnienia, to o 11 pkt proc. więcej niż w 2021 roku. Podobnie jak w poprzednich latach, większość zgłasza zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych niższego szczebla (70 proc.), 41 proc. będzie szukać pracowników średniego szczebla, a 7 proc. będzie rekrutować kadrę menedżerską.

źródło: MotoBarometr 2022
źródło: MotoBarometr 2022

Czytaj też: Polska firma z kontraktem życia. Będzie rekrutować dla Elona Muska

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Walka o pracowników z Ukrainy się zaostrza. Polska ma sporo konkurentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Łukasz 2022-11-22 04:27:27

  A najlepiej niech wszyscy pojadą pracować do innych krajów Nikt nie będzie za nimi tęsknił.

 • Stefan 2022-11-17 06:35:42

  No to (...) wypierdalac z Polski

 • zzz 2022-11-16 14:48:53

  ajajaj zwalniają się miejsca pracy które były zapchane tylko dlatego że były dotację za zatrudnienie konkretnej grupy społecznej, to chyba dobry znak że w końcu będzie można zmienić pracę a może nawet niektórych zmotywuje to do zawołania o podwyżkę ponad minimalne wynagrodzenia

 • Ajwaj 2022-11-16 11:26:30

  Ukraińcy porzucają swoją ojcowiznę i jadą na arbajt do Bauera i pewnie tam zostaną. Tylko Judejczykowie się radują, zacierają lepkie łapki i dalej czyszczą terytorium kolejnego exodusu, tym razem z ziemi obiecanej, z Palestyny.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA