W Radomiu branża metalowa rośnie w siłę. Brakuje jednak fachowców

Radom zaczął być postrzegany w Europie jako ważny ośrodek branży metalowej - wskazują władze miasta oraz lokalni przedsiębiorcy. Firmy z Radomia znajdują odbiorców za granicą, ale problemem branży pozostaje brak młodych, wykwalifikowanych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Radomiu branża metalowa rośnie w siłę. Brakuje jednak fachowców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 maj 2015 12:19


Aby zaradzić kłopotom z kadrą, a także promować metalowy biznes w Europie, cztery lata temu kilkanaście firm i instytucji z Radomia zawiązało Radomski Klaster Metalowy. Jego przedstawiciele, przy współpracy z władzami miasta, uczestniczą w spotkaniach z gimnazjalistami i z ich rodzicami; zachęcają do podjęcia nauki w szkołach kształcących młodzież w zawodach poszukiwanych w branży metalowej.

"Ciągle odczuwamy deficyt młodych kadr w naszej branży. Czekamy na młodych ludzi, którzy skończą szkoły zawodowe, techniczne czy studia i zasilą nasze zakłady" - podkreśla Michał Romanowicz z firmy Lemich.

Czytaj też: UE zakręca kurek finansowy dla klastrów. Pozostaje jednak wsparcie krajowe

Firmy współpracują także z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. "Branża metalowa to nie już ten dawny berecik i ręce umorusane po łokcie. Proponujemy młodym ludziom całkiem inny rodzaj pracy: zautomatyzowany i czysty. Poszukujemy operatorów maszyn CNC, mechaników, automatyków" - dodaje Romanowicz.

W kwietniu grupa studentów Wydziału Mechanicznego UTH oraz uczniów z jednej ze szkół zawodowych była razem z przedsiębiorcami na najważniejszych światowych targach technologii, innowacji i automatyki w przemyśle w Hannoverze. Prodziekan ds. rozwoju i współpracy wydziału mechanicznego radomskiej uczelni, Zbigniew Siemiątkowski podkreśla, że jest to element szerszej polityki miasta i branży metalowej, która od kilku lat wspiera szkolnictwo zawodowe.

Czytaj też: Firmy uciekają z produkcją poza miasta

Przedsiębiorcy z branży metalowej od kilku lat uczestniczą pod wspólnym szyldem w targach w Hannoverze. Od początku wspiera ich miasto, np. poprzez zakup powierzchni wystawowej dla firm z Radomia i organizację stoiska, któremu towarzyszy hasło promocyjne miasta "Radom - siła w precyzji".

Przedsiębiorcy przyznają, że pomoc miasta jest w tym przypadku nieoceniona. "Samodzielne uczestnictwo firm w targach byłoby obarczane potężnymi kosztami finansowymi i organizacyjnymi" - przyznaje Wojciech Gałek ze spółki GGG, zajmującej się produkcją precyzyjnych komponentów dla różnych gałęzi przemysłu: pomiarowego, lotniczego, stoczniowego czy elektronicznego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Złym 2015-08-13 08:13:27

Oferowane wynagrodzenie dla osoby z kierunkowym wykształceniem wyższym w tej branży w Radomiu to 1600-1800 netto, praca pon-sob. Tak, tak, soboty też, przynajmniej co druga. dalej się Państwo dziwcie, że wykwalifikowanych pracowników nie ma. Są, ale po skończeniu szkół wyjeżdżają z Radomia.