PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W przemyśle jest praca i są podwyżki. Nie wiadomo jednak, jak długo

  • km
  • 7 lip 2022 13:45

Z najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców wynika, iż 37 proc. firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

W przemyśle jest praca i są podwyżki. Nie wiadomo jednak, jak długo
8 proc. przebadanych firm z branży produkcji przemysłowej w Polsce planuje redukcję etatów (fot. Rob Lambert/Unsplash)
REKLAMA
  • W badaniu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” chęć rekrutacji pracowników wyraziło 37 proc. firm w Polsce.
  • Ponad połowa pracodawców (55 proc.) nie planuje zmian w swoich zespołach i pozostanie na niezmienionym poziomie zatrudnienia.
  • Najbardziej pożądanymi przez firmy zawodami są pracownik produkcji, pracownik fizyczny czy operator maszyn.

Sektor produkcji jest tym, w którym prognozowany jest najwyższy wzrost zatrudnienia. Z danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wynika, że prognoza netto zatrudnienia na czas od lipca do września wynosi 29 proc. Jednocześnie są to niższe wyniki niż prognoza zatrudnienia netto dla branży produkcyjnej na świecie oraz dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), dla których poziom ten wynosi 32 proc.

Tylko 8 proc. przebadanych firm z branży produkcji przemysłowej w Polsce planuje redukcję etatów – to wynik o 4 punkty procentowe niższy niż w okresie kwiecień-czerwiec tego roku i o 8 punków procentowych mniejszy, niż średnia dla regionu EMEA (16 proc.). Ponad połowa pracodawców (55 proc.) nie planuje zmian w swoich zespołach i pozostanie na niezmienionym poziomie zatrudnienia. Jest to wynik o 21 punktów procentowych wyższy, niż wskazują wszystkie firmy tej branży dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (34 proc.), a także 12 punktów procentowych wyższy niż w poprzednim kwartale.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeczytaj: Cyfrowa organizacja pracy lekarstwem na brak kadr

W badaniu chęć rekrutacji pracowników wyraziło 37 proc. firm w Polsce. To spadek o 5 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego kwartału (42 proc.). W całym regionie EMEA rekrutacje planuje niemal połowa firm z branży produkcji przemysłowej (48 proc.).

- Pomimo bardzo niepewnej sytuacji gospodarczej, widać niesłabnące zapotrzebowanie na nowych pracowników w branży produkcji przemysłowej. Oznacza to, że pomimo występujących przerw w łańcuchu dostaw, rosnących kosztów czy też presji płacowej, polska gospodarka prężnie się rozwija. Dłuższa perspektywa czasowa jest niestety zdecydowanie mniej przewidywalna i uzależniona zarówno od sytuacji w Ukrainie, jak i konsekwencji galopującej inflacji na świecie. Wyniki analizy naszego raportu pokazują, że pracownicy branży przemysłowej nadal mogą liczyć na wiele możliwości rozwoju zawodowego - wyjaśnia dyrektor Manpower Kamil Sadowniczyk.

Poszukiwani pracownicy produkcji, fizyczni i operatorzy maszyn

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W przemyśle jest praca i są podwyżki. Nie wiadomo jednak, jak długo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Rozsadny 2022-07-07 18:02:28

    I dobrze my przynajmniej coś namacalnego produkujemy a w urzędach tylko papierki

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA