PARTNERZY PORTALU

W Poznaniu przekwalifikowali 3 tys. pracowników. Volkswagen zmienia produkcję

- W związku z automatyzacją procesów produkcyjnych blisko trzykrotnie wzrosło nasze zapotrzebowanie na operatorów maszyn i urządzeń, a jednocześnie budowa karoserii nie wymaga już operacji manualnego spawania czy zgrzewania. Właśnie na ten aspekt położyliśmy w procesie naszej transformacji największy nacisk, zapewniając odpowiednie środki na przekwalifikowanie i przygotowanie pracowników - mówi Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych, Volkswagen Poznań.

W Poznaniu przekwalifikowali 3 tys. pracowników. Volkswagen zmienia produkcję
Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych Volkswagen Poznań (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Pandemia przyspieszyła cyfryzację, co widać m.in. na liniach produkcyjnych w firmach motoryzacyjnych. W nowej spawalni Volkswagena 450 nowych robotów zwiększyło poziom zautomatyzowania procesu do 80 proc.
  • Z nową technologią produkcji zmieniają się także stanowiska pracy - są bardziej ergonomiczne. Nowe urządzenia powodują, że praca jest lżejsza i dokładniejsza.
  • Automatyzacja procesów produkcyjnych wpłynęła także na potrzebne kompetencje - blisko trzykrotnie wzrosło zapotrzebowanie w Volkswagenie na operatorów maszyn i urządzeń.

Jak wygląda w tej chwili sytuacja na rynku pracy w sektorze motoryzacyjnym?

Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych, Volkswagen Poznań: - Trudno dzisiaj wskazać obszar, który nie został dotknięty przez pandemię. Skutki globalnego kryzysu widać także w przemyśle motoryzacyjnym. Restrykcje w przemieszczaniu się, zamknięte rynki zbytu wpłynęły na wyniki sprzedażowe producentów samochodów.

Zapewnienie stabilnego zatrudnienia w tym sektorze oraz bezpieczeństwa pracy dla pracowników stało się tym samym najważniejszym wyzwaniem dla nas – pracodawców. Z naszych obserwacji wynika, że także pracownicy coraz częściej zastanawiają się nad swoją sytuacją zawodową i oceniają stabilność zatrudnienia u aktualnego pracodawcy.

Nasze doświadczenia pokazują, że pracy w kraju szuka coraz więcej Polaków powracających z zagranicy i pozostających bez pracy zarobkowej przez kilka ostatnich miesięcy. Na oferowane przez nas stanowiska stażowe zgłasza się coraz więcej doświadczonych pracowników – z kompetencjami na poziomie starszych specjalistów, a nawet menedżerów.

Co jeszcze zmieniła pandemia?

- Największa zmiana, jaka zaszła u nas w ciągu ostatnich miesięcy, to przede wszystkim budowanie całego „candidate experience” w pełni zdalnie. Podtrzymujemy naszą relację z kandydatem za pośrednictwem telefonu, maila i komunikatorów typu Skype oraz Teams. Co ważne, duża część kandydatów docenia taką formę prowadzenia procesów rekrutacyjnych oraz onboardingowych, z uwagi na oszczędność czasu i dużą elastyczność w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Poznaniu przekwalifikowali 3 tys. pracowników. Volkswagen zmienia produkcję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA