PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

W polskim sektorze przedsiębiorstw pracuje 10 mln osób

W polskim sektorze przedsiębiorstw działa 2,1 mln podmiotów, które tworzą blisko 10 mln miejsc pracy - wynika z "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Autor: PAP/bad
  • 5 lip 2019 14:03
W polskim sektorze przedsiębiorstw pracuje 10 mln osób
W polskim sektorze przedsiębiorstw działa 2,1 mln podmiotów, które tworzą blisko 10 mln miejsc pracy Fot. PTWP
REKLAMA
  • Rosnącej liczbie przedsiębiorstw w Polsce towarzyszy wzrost miejsc pracy - w gospodarce funkcjonuje prawie 2,1 mln podmiotów, a w całym sektorze przedsiębiorstw pracuje blisko 10 mln osób - wskazuje PARP w piątkowym komunikacie dotyczącym raportu.
  • Jak podkreślono, firmy poprawiły swoją sytuację finansową: zwiększyły przychody, produkcję i wartość dodaną.
  • Odnotowano wzrost nakładów na innowacje. Na przestrzeni ostatnich lat widoczny jest rosnący trend w zakresie odsetka eksporterów wśród przedsiębiorców. Jednocześnie poprawia się zaawansowanie technologiczne polskiego eksportu - czytamy.

Raport prezentuje obraz sektora przedsiębiorstw w Polsce w oparciu o dane GUS. Wynika z nich, że w 2017 r. w Polsce działało 2,08 mln przedsiębiorstw niefinansowych (wzrost o 3,2 proc. w porównaniu do 2016 r.) - mikro 2,0 mln, małych 53,8 tys., średnich 15,3 tys. i dużych 3,6 tys. Od 2008 do 2016 roku ich udział w tworzeniu PKB zwiększył się o 2,5 p.p. do 73,6 proc. Liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw rośnie nieprzerwanie od 2014 r. W 2017 r. pracowało w nim blisko 9,9 mln osób, co stanowiło wzrost o 1,7 proc. rok do roku.

- Często zapominamy, jaką siłą jest sektor MŚP. A niemal połowę polskiego PKB, 49,8 proc., tworzą właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa - wskazała, cytowana w komunikacie, Paulina Zadura-Lichota z PARP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk zaznacza, że PARP od wielu lat specjalizuje się w monitorowaniu sytuacji sektora MŚP i "przygląda się zmianom w perspektywie długoletniej". - Często dopiero ta dłuższa perspektywa pozwala dostrzec jak wiele zmian przeszły polskie firmy i jak systematycznie zwiększają swój udział w polskim PKB - podkreśliła.

W raporcie zaznaczono, że rok 2017 "to wyraźna poprawa podstawowych wartości ekonomicznych mierzących sytuację finansową firm w sektorze przedsiębiorstw". Dodano, że rosną nakłady inwestycyjne - "w 2017 r. nakłady inwestycyjne na nowe i używane środki trwałe we wszystkich podmiotach gospodarki w Polsce wyniosły 194,4 mld zł (i były wyższe o 3 proc. w porównaniu z 2016 r.)".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W polskim sektorze przedsiębiorstw pracuje 10 mln osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA