W planach nowe kopalnie i nowe miejsca pracy

Prywatny kapitał myśli o węglu i budowie nowych kopalń w Polsce. Przecież w Niemczech zamierzają w 2018 roku odejść od wydobycia węgla. Ale nadal będą go zużywać. Niewykluczone więc, że surowiec z nowych kopalń ulokowanych w Polsce trafi między innymi na rynek niemiecki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W planach nowe kopalnie i nowe miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

9 gru 2013 7:43


Projektów jest sporo. Przykładowo spółka Śląski Węgiel, należąca do grupy kapitałowej Kulczyk Investments - jak już informował portal wnp.pl - uzyskała 24 września br. koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu w obszarze Orzesze. Obszar ten zlokalizowany jest w gminach: Orzesze, Czerwionka-Leszczyny, Kobiór oraz Suszec i ma powierzchnię 30 km kw.

- Koncesja udzielona została na cztery lata - mówi Jerzy Markowski, prezes spółki Śląski Węgiel, były wiceminister gospodarki. - Wymaga ona między innymi wykonania czterech otworów o głębokości 1000 metrów każdy. W mojej ocenie jest to jedno z najbardziej produktywnych złóż węgla kamiennego w Polsce. Na tę koncesję czekaliśmy trzy lata. Warto było, ponieważ zasoby węgla w tym obszarze przekraczają 2 mld 100 mln ton, z czego 40 proc. stanowi węgiel koksowy. Wprawdzie inwestor zainteresowany jest głównie węglem energetycznym, którego w tym obszarze jest 1,3 mld ton. Jednak węgiel koksowy, jeżeli będzie wydobywany, zdecydowanie podniesie efektywność tego przedsięwzięcia. Oczywiście po zrealizowaniu koncesji poszukiwawczej kolejnym krokiem jest ubieganie się o koncesję na eksploatację złoża - zaznacza Jerzy Markowski.

I wskazuje, że to druga koncesja. W 2012 roku spółka Śląski Węgiel uzyskała bowiem analogiczną koncesję na obszar Studzionka-Mizerów.

Inne przedsięwzięcie realizuje spółka Coal Holding Sp. z o.o. z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited. Zamierza ona wybudować kopalnię węgla koksującego koło Nowej Rudy.

- Mamy zamiar sięgnąć przy budowie kopalni po najnowocześniejsze technologie dostępne w świecie - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding.

Minister środowiska udzielił tej spółce koncesję na rozpoznanie złoża węgla kamiennego w obszarze Wacław-Lech.

Celem projektowanych prac geologicznych jest podniesienie stanu rozpoznania warunków geologicznych złoża węgla kamiennego Nowa Ruda Pole Piast Rejon Lech oraz Nowa Ruda Pole Piast Rejon Wacław. Zamierzone działania obejmują prace geologiczne, w tym roboty wiertnicze.

- Planujemy wykonać pięć otworów do maksymalnej głębokości 998 metrów, przeprowadzić prace geofizyczne w otworach wiertniczych, wykonać terenowe prace geologiczne obejmujące profilowanie rdzeni wiertniczych i pobieranie próbek geologicznych, a także badania laboratoryjne - podkreśla Andrzej Zibrow. - Zaplanowany etap prac zamierzamy wykonać na przestrzeni niecałego roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.