PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Muzeum Śląskim otwarto wystawę fotografii o kobietach w przemyśle

Wystawę fotografii poświęconą pracy kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach otwarto 6 września w Muzeum Śląskim w Katowicach. Ekspozycja zwraca uwagę m.in. na problemy wykluczenia i niechęci społecznej, z jakimi mierzyły się niegdyś pracujące w przemyśle kobiety.

W Muzeum Śląskim otwarto wystawę fotografii o kobietach w przemyśle
Dziś obecność kobiet w hali produkcyjnej nie wzbudza sensacji. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Dziś obecność kobiet w hali produkcyjnej nie wzbudza sensacji. Kobiety w XIX-wiecznych konserwatywnych społeczeństwach były natomiast niechętnie widziane w jakiejkolwiek pracy.
  • Tkaczki i pracownice sortowni węgla w kopalniach długo były jedynymi kobietami pracującymi w przemyśle. I długo nic by się nie zmieniło, gdyby nie I wojna światowa.
  • Wystawę "Zakazy, wykluczenia, przesądy. Fotograficzna opowieść o kobietach w przemyśle", której kuratorem jest kierownik działu fotografii Muzeum Śląskiego Mariusz Gąsior, będzie można oglądać do 29 grudnia.

Jak mówił po pwernisażu wystawy rzecznik Muzeum Śląskiego Paweł Doś, praca kobiet w przemyśle w ostatnich 150 latach to temat pozornie znany i przez to poddany silnej stereotypizacji.

"Wystawa przedstawia sprawy związane z rolą kobiet we wczesnym przemyśle włókienniczym i górnictwie, obrazuje ich rosnący udział w coraz nowocześniejszej produkcji przemysłowej, podkreśla problemy, z którymi musiały się mierzyć na przestrzeni wieków. Tytułowe wykluczenie, zakaz pracy i niechęć społeczna względem ich obecności w zakładach przemysłowych były bowiem wszechobecne" - zaznaczył Doś.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśnił, dziś obecność kobiet w hali produkcyjnej nie wzbudza sensacji. Pracują one praktycznie we wszystkich branżach przemysłu, na różnych stanowiskach i pod każdą szerokością geograficzną. Kobiety w XIX-wiecznych konserwatywnych społeczeństwach były natomiast niechętnie widziane w jakiejkolwiek pracy.

"Większość zawodów była zdominowana przez mężczyzn. Młoda kobieta miała wybór bardzo ograniczony i zazwyczaj wymuszony sytuacją materialną, tzn. musiała pracować tam, gdzie chciano jej cokolwiek zaoferować. Wyjątkiem były dwie branże, które po rewolucji przemysłowej dały zatrudnienie ogromnej liczbie pracowników, także kobiet: włókiennictwo i górnictwo, zarówno węglowe, jak i kruszcowe" - podkreślił przedstawiciel Muzeum Śląskiego.

Wskazał, że tkaczki i pracownice sortowni węgla w kopalniach długo były jedynymi kobietami pracującymi w przemyśle. "I długo nic by się nie zmieniło, gdyby nie I wojna światowa. Jej wybuch dotknął wszystkie dziedziny życia społecznego walczących państw, sprawił, że kobiety zaczęto postrzegać jako siłę roboczą" - wyjaśnił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Muzeum Śląskim otwarto wystawę fotografii o kobietach w przemyśle

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA