W kopalniach JSW trwa referendum. Według władz spółki jest ono nielegalne, a jego wyniki nie będą ważne

Na pytanie: "czy uważasz, że zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany" odpowiada w sondażowym referendum załoga spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W kopalniach JSW trwa referendum. Według władz spółki jest ono nielegalne, a jego wyniki nie będą ważne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 paź 2014 17:45


Władze JSW wskazują, że referendum jest nielegalne i przypominają, że nie może mieć wpływu na skład zarządu.

Rozpoczęte wczoraj dwudniowe referendum zakończy się dziś wieczorem. Jak przekazali PAP związkowcy, wyniki mają być znane jutro (31 października). Głosowanie odbywa się we wszystkich kopalniach i zakładach JSW, w których obowiązuje tzw. umowa przedprywatyzacyjna z 2011 r. Nie obejmuje tylko kopalni Knurów-Szczygłowice, którą JSW kupiła od Kompanii Węglowej w sierpniu br.

Czytaj też: Związkowcy: zarząd JSW powinien zostać odwołany? Spółka nie zgadza się na referendum

Głosowanie zorganizowała Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych z JSW. Jak poinformował wiceprzewodniczący Solidarności w spółce Roman Brudziński, do czwartkowego popołudnia wzięło w nim udział ok. 60 proc. "uprawnionych do głosowania pracowników" spółki.

"Od środy (29 października) zagłosowało blisko 90 proc. pracowników świadczących pracę w zakładach spółki. Ludzie, którzy w tych dniach nie pracują z uwagi na harmonogram swoich dniówek, specjalnie przyjeżdżają do firmy, by wziąć udział w referendum. Przewidujemy, że ostatecznie głosowania zakończą się frekwencją na poziomie 70 proc., bo 20 proc. pracowników spółki przebywa na L-4 i na urlopach" - wskazał Brudziński.

Czytaj też: JSW SiG chce zatrudnić 200 osób. Chętnych nie brakuje

Związki zorganizowały referendum wobec sygnalizowanego przez zarząd JSW wdrożenia w spółce działań oszczędnościowych. Zakładają one m.in. zawieszenie na trzy lata wypłaty tzw. "czternastki", deputatu węglowego oraz niektórych uprawnień wynikających z Karty Górnika. Według wyliczeń związkowców oznaczałoby to, że każdy z pracowników straciłby ok. 20 proc. rocznych zarobków.

Czytaj też: W JSW ubywa pracowników, a przybywa związkowców

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.