W górnictwie szykuje się dramat. Demonstracje górniczych związków tego nie zmienią

Lada moment może w spółkach węglowych pojawić się problem z zebraniem środków na wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W górnictwie szykuje się dramat. Demonstracje górniczych związków tego nie zmienią

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

26 sie 2015 20:11


W branży panuje minorowy nastrój. W spółkach węglowych niebawem może zabraknąć na wypłaty. Rynek jest słaby i rozchwiany, w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia będą zwalniać.

- Nawet gdyby powstała ta Nowa Kompania Węglowa, to komu i za ile sprzeda ona węgiel - pyta w rozmowie z portalem wnp.pl szef jednego z przedsiębiorstw górniczych. - Przy takich cenach węgla szykuje się istny dramat i niczego tu nie zmienią demonstracje górniczych związków.

Związkowcy mają dość

Sytuacja w branży się zagęszcza. Górnicze związki postawiły sprawę jasno: albo będą zapowiedziane rozwiązania do końca września - chodzi przede wszystkim o powołanie tzw. Nowej Kompanii Węglowej - albo będą strajki i protesty.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy w górnictwie ogłosił 25 sierpnia gotowość strajkową z datą na 1 października.

Natomiast 7 września przeprowadzone zostaną masówki informacyjne dla załóg górniczych w śląskich spółkach węglowych.

- Niestety z przykrością stwierdzamy, że mamy do czynienia z paradą oszustów ze strony rządowej, gdyż porozumienie to w naszej ocenie jest wykonane w stopniu nie wyższym, jak 25 procent - zaznaczył Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. - Jedyne, co zostało wykonane, to przekazanie kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz stworzenie jednej spółki na bazie kopalń Bobrek i Piekary, czyli Węglokoksu-Kraj.

Pod wielkim znakiem zapytania - wskazują związkowcy - jest możliwość utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.