PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 • Nowy Przemysł
 • Tech & Job
 • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

W górnictwie firmy podbierają sobie pracowników

Spółki górnicze podbierają pracowników zarówno z firm usługowych, prowadzących np. prace podziemne, jak i producentów maszyn i urządzeń. Temat jest szczególnie palący, ponieważ atrakcyjność zatrudnienia w sektorze znacznie zmalała ze względu na trudne warunki pracy, niebezpieczeństwo, które ona ze sobą niesie, oraz coraz lepsze płace w innych branżach.

W górnictwie firmy podbierają sobie pracowników
Adobe Stock
REKLAMA
 • Brak wykwalifikowanych kadr powoduje, że spółki górnicze pozyskują pracowników z przedsiębiorstw okołogórniczych, którym trudniej jest realizować kontrakty.
 • Widoczny na rynku deficyt pracowników łączy się z bardzo dużą presją płacową.
 • Atrakcyjność pracy w firmach zaplecza górniczego spada. Obserwuje się w ostatnim czasie, większy niż dotychczas odpływ pracowników, w tym do sektorów niezwiązanych z branżą górniczą.

- Należy zwrócić uwagę na pogorszenie rynku pracy dla spółek sektora górniczego. Zamawiający mają wysokie wymagania w stosunku do podmiotów startujących w przetargach zarówno pod kątem sprzętowym jak i kadrowym. Tymczasem obserwowany brak wykwalifikowanych pracowników na rynku - również wśród zamawiających - powoduje, że spółki górnicze pozyskują pracowników z przedsiębiorstw okołogórniczych, jednocześnie zawierając w proponowanych umowach zapisy o karach za brak stosownego (wygórowanego w stosunku do realnych potrzeb) obłożenia zmian - czytamy w raporcie Bumechu.

Jak wyjaśniono, zamawiający osłabiają w ten sposób efektywność i ekonomikę realizacji kontraktów, które przedsiębiorstwa okołogórnicze wykonują na ich rzecz oraz ograniczają równocześnie ich dynamikę wzrostu marży. Widoczny na rynku deficyt pracowników łączy się z bardzo dużą presją płacową.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spółki górnicze podbierają pracowników zarówno z firm usługowych, prowadzących np. prace podziemne, jak i producentów maszyn i urządzeń.

O problemie podkupowania pracowników przez spółki węglowe mówił także Aleksander Stabla, wiceprezes spółki Carboautomatyka, podczas konferencji Górnictwo 2019, jaka 22 listopada odbyła się w Katowicach.

- Jako pozytyw wskazać należy poprawę atrakcyjności cenowej rozpisywanych przetargów ze względu na zawężenie konkurencji, znaczna ilość przedsiębiorstw okołogórniczych nie przetrwała okresu kryzysu w branży - ocenia Bumech.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: W górnictwie firmy podbierają sobie pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Dariusz 2020-05-28 19:20:11

  Do roboty nieroby teraz zobaczycie na wypłatach jak zarobicie na postojowym

 • aldd 2019-12-01 09:33:08

  Nadsztygar nie wie co to znaczy pracować i nie powinien udzielać rad w tej dziedzinie bo być zatrudniony a pracować to dwie różne rzeczy. Nawet do wypisania papierków potrzebujecie ludzi co dopiero poważniejsze sprawy.

 • związek zawodowy nadsztygarów 2019-11-28 13:19:39

  My związek zawodowy nadsztygarów sprzeciwiamy się wszelkim podwyżkom, ponieważ wydajność spada - podwyżki się nie należą. Jak chcecie podwyżek to do roboty trzeba się wziąć, nie strajkować i pleść bzdury że narzędzi na kopalni nie ma. Jak ktoś chce to ma narzędzia, tylko nierobom się nie chce. Zatem do roboty braci górnicza, do roboty.

 • Do hajera co ciśnie bajera 2019-11-27 03:08:35

  Dupisz jak potłuczony...i tyle emerycie bez szkoły który udaje że mo fajnie żeby mu się żyło lepij

 • Olp 2019-11-26 20:24:47

  Piłeś nie jedź

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA