PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej niż rok wcześniej

Statystyki potwierdzają, że polscy pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników zza wschodniej granicy. W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej niż rok wcześniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W ubiegłym roku złożono 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, o 39 proc. więcej niż rok wcześniej
  • 94 proc. oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy
  • Prawie póltorakrotnie wzrosła liczba oświadczeń dotycząca obywateli Białorusi

 

Luki na rynku pracy coraz częściej łatane są przez pracowników zza granicy. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w 2017 roku to znaczący – o 39 proc. – wzrost w porównaniu z 2016 kiery zarejestrowano „tylko”1,3 mln takich oświadczeń.


Na czele nacji napływających na nasz rynek pracy niezmiennie plasują się obywatele Ukrainy. Aż 94 proc. wszystkich oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy, na których zapotrzebowanie wzrosło o 36 proc.. Coraz aktywniejsi na naszym rynku pracy są również Białorusini – wciąż wprawdzie w zdecydowanej mniejszości, - ale w ubiegłym roku wydano o 148 proc. więcej niż rok wcześniej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom tego kraju (23 tys. w 2016 vs. 58 tys. w 2017)..


- Ukraińcy, ze względu na bliskość kulturową i językową, stanowią dla pracodawców w Polsce, którzy mierzą się z pogłębiającymi się deficytami kadrowymi, obecnie podstawowy ratunek. Świadczy o tym rosnące zapotrzebowanie. Z roku na rok wydawanych jest więcej oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy naszym wschodnim sąsiadom – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.
Gdzie pracują pracownicy ze Wschodu? Ukraińcy w 2017 roku najczęściej pracowali w rolnictwie – aż 303 tys. Jednak w porównaniu rok do roku zapotrzebowanie na nich w tym sektorze zmalało o 9 proc. Wielu Ukraińców znalazło zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym – 217 tys., (wzrost o 38 proc.) Natomiast w budownictwie, gdzie w ubiegłym roku pracowało 214 tys. Ukraińców, wzrost rok do roku wyniósł 34 proc. Co istotne, większość Ukraińców zatrudniona była w ramach umowy o pracę (ok. 948 tys.) oraz umowę zlecenie (ok. 419 tys.).


W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na kadrę, pracodawcy zaczęli rozglądać się za możliwością zatrudnienia pracowników również z innych krajów niż Ukraina. Wyróżnia się tutaj Białoruś. W 2017 roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Białorusi wzrosła dwuipółkrotnie w porównaniu do 2016 roku (23 tys. w 2016 vs. 58 tys. w 2017).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W 2017 roku zatrudniono o 36 proc. Ukraińców więcej niż rok wcześniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA