UE straciła 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Jak je odzyskać?

Od 2008 r. w krajach UE zlikwidowano ok. 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Inne kontynenty rozwijają swoje bogactwo a my już tego nie robimy, lub robimy zbyt wolno. Szansą na stabilny i trwały rozwój gospodarczy jest duży udział przemysłu w gospodarce - mówiono podczas konferencji "Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski", jaka odbyła się w Krakowie 6 i 7 lutego br.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE straciła 8 mln miejsc pracy w przemyśle. Jak je odzyskać?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Dariusz Ciepiela)

wnp.pl

11 lut 2014 10:16


- Reindustrializacja jest kluczem do odbudowania konkurencyjności Europy - mówił Henryk Bochniarz, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan.

W jej ocenie do odbudowy europejskiego przemysłu potrzebna jest racjonalna polityka energetyczna. Niezbędne jest uzupełnienie polityki przemysłowej o konsekwentne działania na rzecz innowacyjności. Ale przemysł nie będzie się rozwijał bez kapitału intelektualnego, który będzie dostarczał pomysły i rozwiązania dla przemysłu. Kapitał intelektualny to kreatywność, zdolność do nauki, wysokie kwalifikacje pracowników i kapitał społeczny wszystkich ludzi.

Bochniarz podkreśla, że tkanka społeczna w krajach UE w istotny sposób została naruszona i poszerzyły się sfery ubóstwa oraz pogłębiło się zróżnicowanie społeczne.

- Dlatego priorytetem powinno być inwestowanie w kapitał ludzki, dostosowanie programów kształcenia do rynku pracy, ograniczenie nierówności. Wskaźnik Giniego (Gini Index), mierzący poziom rozwarstwienia - nierówności społecznych wciąż w Europie jest bardzo wysoki (przy założeniu, że 1 to idealna nierówność, a O to idealna równowaga - wartość dla Europy wynosi ok 0,3, w Polsce od kilku lat utrzymuje się na poziomie 0,34, ale np. w USA jego wartość to 0,45) - wskazywała Henryka Bochniarz.

Wskazała, że kryzys gospodarczy doprowadził do kryzysu zaufania do państwa, instytucji państwa oraz do biznesu.

Znaczenie przemysłu w UE może wzrosnąć

Ulrich Grillo, prezydent Federation of German Industries (BDI), organizacji niemieckich pracodawców, wskazywał, że w ustawodawstwie europejskim powinny się znaleźć przepisy służące konkurencyjności europejskiej gospodarki. W jego ocenie, dzięki odpowiedniemu wsparciu legislacyjnemu przemysł w UE może odpowiadać nawet za 40 proc. PKB.

- W ostatnim okresie zajmowaliśmy się kryzysem, mam nadzieję że w kolejnym będziemy zajmować się wzmocnieniem przemysłu - mówił Ulrich Grillo.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.