Uda się uniknąć redukcji górniczych wynagrodzeń?

• Zarząd i związkowcy z Kompanii Węglowej rozpoczęli w poniedziałek (14 marca) kolejną turę rozmów o wynagrodzeniach w firmie i biznesplanie Polskiej Grupy Górniczej, która ma przejąć kopalnie KW.
• Prezes KW deklaruje, że celem zarządu jest uratowanie spółki.
• Związki sprzeciwiają się redukcji wynagrodzeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uda się uniknąć redukcji górniczych wynagrodzeń?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 mar 2016 11:17


Poniedziałkowe (14 marca) negocjacje odbywają się w ramach wszczętego przez związki sporu zbiorowego, w którym strona społeczna chce gwarancji, że tegoroczne średnie miesięczne wynagrodzenia w Kompanii (tzw. średniówki) nie będą niższe od ubiegłorocznych, z uwzględnieniem wszystkich nagród i dodatkowych świadczeń.

Pełniący obowiązki prezesa spółki Tomasz Rogala zadeklarował jednak przed rozmowami, że ich tematyka będzie szersza i obejmie również biznesplan dla PGG, z którym sprawa średnich wynagrodzeń jest powiązana, bowiem finanse spółki muszą być ułożone tak, aby w przyszłym roku firma wypracowała zysk.

- Teraz dużo istotniejszy jest program inwestycyjny dla Kompanii Węglowej, bo to jest ponad 2 mld zł, które jest przygotowane, ale musimy uzgodnić ze stroną społeczną szczegóły tego biznesplanu, ponieważ jego warunkiem koniecznym jest uzyskanie rentowności. Spółka na koniec 2017 roku musi być rentowna i musi na siebie zarabiać – powiedział dziennikarzom Rogala.

Jego zdaniem to właśnie kwesta dojścia do rentowności w końcu przyszłego roku jest najważniejszym punktem programu poniedziałkowego spotkania. - Średniówki są z nim w sposób bezpośredni powiązane. Tu chodzi o uratowanie spółki, a kwestia jak to osiągniemy formalnie, w szczegółach – o tym wszystkim chcemy dyskutować; nie chcemy niczego narzucać, chcemy o tym rozmawiać – zadeklarował prezes.

Prezes KW deklaruje, że celem zarządu jest uratowanie spółki. (Fot. PTWP) Prezes KW deklaruje, że celem zarządu jest uratowanie spółki. (Fot. PTWP)

- Musimy uratować firmę, musimy wprowadzić 2,2 mld zł (chodzi o dokapitalizowanie przez inwestorów – PAP), po to, żeby ta spółka, mogła dalej istnieć. I wszystko, co będzie się działo, jest podporządkowane temu celowi – dodał Rogala.

Pytany, czy do osiągnięcia tego celu konieczna będzie redukcja górniczych wynagrodzeń np. poprzez ograniczenie jego dodatkowych elementów (jak 14. pensja czy nagroda barbórkowa) prezes powiedział, że „być może uda się wypracować model, w którym na pewno podstawowych elementów wynagrodzenia nie ruszymy, a reszta – zobaczymy”.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.