Twój komputer także może pomóc naukowcom

Nasze komputery mogą pomóc naukowcom. Dzięki udostępnieniu mocy obliczeniowej komputerów, naukowcy będą mogli szybciej prowadzić swoje badania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Twój komputer także może pomóc naukowcom

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

27 sie 2014 19:56


Specjalny program w tym celu stworzyła Fundacja BOINC (czyt. boink) związana z Uniwersytetem Berkeley w Kalifornii. Na "pożyczenie" swoich komputerów zdecydowało się już blisko pół miliona osób. Z maszyn rozporoszonych na cały świecie zdalnie korzysta sto projektów badawczych renowowane uczelnie. Szukane są lekarstwa na raka, czy na wirusa HIV, ale też na przykład hipotez matematycznych - mówi Marcin Zastawnik z BOINC Polska.

Czytaj też: Ponad połowa etatów w Polsce może zniknąć. Przez komputery

 Marcin Zastawnik, zaznacza że udostępnienie komputera dla celów badawczych jest w pełni bezpieczne i nie wpływa na spowolnienie pracy urządzenia. Jedynym minusem mogą okazać się wyższe rachunkami za prąd.

- Jednak osoby, które udostępnią swój komputer mogą liczyć na wdzięczność naukowców. Na przykład tacy wolontariusze mogą zostać wymienieni w pracy badawczej jako współautorzy - wyjaśnia Marcin Zastawnik z BOINC Polska.

Czytaj też: Z komputerem w toalecie, czyli pracoholicy w metropoliach

Program ma już pierwsze sukcesy. Dzięki cywilnym komputerem udało się odkryć pulsara, czyli szybko wirującą gwiazdę neutronową. Dobrze rokują badania nad lekarstwem na raka u dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.