Tusk o górnictwie: mamy już gotowy "szkielet" projektu rozwiązania

- Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że rozwiązywanie problemów górnictwa idzie w dobrą stronę. "Niezależnie od tego, że okoliczności są bardzo trudne" - dodał szef rządu, pytany w Rybniku o naprawę sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tusk o górnictwie: mamy już gotowy "szkielet" projektu rozwiązania

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 wrz 2014 16:45


Problem jest w trakcie rozwiązywania, mamy już gotowy "szkielet" projektu rozwiązania - mówił Tusk. Podkreślił, że odrzucono propozycje, które wiązałyby się z masową redukcją zatrudnienia w kopalniach. "Naszym celem nie jest zamykanie kopalń, bo są nierentowne, tylko takie zmiany w tych kopalniach, żeby stały się rentowne" - powiedział premier.

Zgłoszoną przez górnicze związki zawodowe propozycję konsolidacji górnictwa węgla kamiennego z energetyką, opartą na tym surowcu, Tusk nazwał "ciekawą", dodając, że rozmowy na jej temat są "poważne". "Polegałoby to na tym, żeby więcej podmiotów mogłoby utworzyć grupę, która miałaby większe szanse konkurować, niż dziś sama Kompania Węglowa" - wyjaśnił.

Tusk dodał, że ważnym elementem całego rozwiązania jest Węglokoks. Prezes tej spółki Jerzy Podsiadło zadeklarował w środę, że Węglokoks byłby zainteresowany przejęciem czterech kopalń od Kompanii Węglowej. "Nie ustaliliśmy jeszcze, które konkretnie kopalnie moglibyśmy przejąć, ale ustaliliśmy wstępnie, że byłyby to dwie dobre i dwie złe" - mówił na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

W poniedziałek prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras poinformował, że plan naprawczy KW na lata 2014-20 zakłada m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji oraz sprzedaż kilku kopalń. Mówił, że potencjalnymi kupcami mogą być właśnie Węglokoks lub spółki energetyczne.

KW boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Po I półroczu na 14 kopalń w spółce jedynie trzy są rentowne. Wynik finansowy spółki po sześciu miesiącach wynosił minus 342,3 mln zł wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem. W ubiegłym roku KW zanotowała prawie 700 mln zł straty netto, a jej strata na sprzedaży węgla wyniosła 1,2 mld zł. Według danych resortu gospodarki w pierwszym półroczu strata finansowa całego polskiego górnictwa węgla kamiennego wyniosła 772,3 mln zł netto. Na samej sprzedaży węgla w pierwszych sześciu miesiącach spółki węglowe straciły ponad miliard zł.

Zarząd KW, który opracował niedawno założenia planu naprawczego spółki na lata 2014-20, przekonuje, że tylko zaproponowane przez niego działania, wśród których znalazła się m.in. racjonalizacja płac, mogą ocalić płynność finansową Kompanii i oddalić widmo upadłości. Prezes Mirosław Taras ostrzegł we wtorek, że bez wprowadzenia zaproponowanego przez zarząd planu naprawczego na lata 2014-2020 spółka w najbliższym czasie upadnie.

9 września mają się odbyć kolejne konsultacje planu naprawczego ze związkami zawodowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2014-09-08 14:43:43

TA JAK ZWYKLE NAJLEPIEJ ZLIKWIDOWAĆ I UCIEC DO UE !