PARTNERZY PORTALU

Trzaskowski: rząd nie radzi sobie z górnictwem

  • Autor: PAP/RAF
  • 13 cze 2020 10:49

Rząd nie radzi sobie ani z sytuacją epidemiczną w kopalniach, ani z polskim górnictwem – ocenił w sobotę (13 czerwca) w Rybniku (Śląskie) kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski. Mówił, że Śląsk ma wielką szansę na skorzystanie z unijnych środków przeznaczonych na transformację energetyczną.

Trzaskowski: rząd nie radzi sobie z górnictwem
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. (Fot. twitter.com/trzaskowski)
REKLAMA
  • - Pamiętamy zapowiedzi, że górnictwo będzie dla rządu PiS najważniejsze, że nie będzie likwidacji kopalń, a osiem kopalń zostało zlikwidowanych i widzimy plany likwidacji kolejnych. 15 tys. miejsc pracy zostało zlikwidowanych i przez cały czas mamy import węgla z zagranicy - mówił Trzaskowski.
  • - Rząd nie był w stanie nawet ustabilizować cen - dzisiaj ceny z importu są tańsze niż ceny polskiego węgla wydobywanego tutaj w kopalniach - dodał.
  • Trzaskowski, w razie wyboru na prezydenta zadeklarował pomoc rządowi w staraniach o unijne środki po to "żeby na Śląsku walczyć o każde miejsce pracy".

- Śląsk ma olbrzymią szansę przed sobą, jeżeli będziemy mówili o tym jasno (…) i szczerze, a nie, jeżeli rząd PiS-u będzie bez przerwy wprowadzał wszystkich w błąd i jasno pokazywał, że nie radzi sobie z sytuacją - ani epidemiczną, ani, niestety, nie radzi sobie z polskim górnictwem - mówił w sobotę kandydat przed rybnicką kopalnią Chwałowice.

Ten należący do Polskiej Grupy Górniczej zakład - część kopalni ROW - nie jest ogniskiem epidemii, należy jednak do 12 kopalń, które czasowo wstrzymały lub ograniczyły wydobycie węgla w związku z koronawirusem. Trzaskowski przypomniał, że kilka tygodni temu przedstawiciele rządu mówili, że epidemia w górnictwie wygasa, choć samorządowcy wskazywali na wciąż istniejące w kopalniach problemy.

Czytaj też: Koncern PSA sprowadzi pracowników z fabryki w Gliwicach

- Ale rząd nie radzi sobie również z górnictwem. Pamiętamy zapowiedzi, że górnictwo będzie dla rządu PiS najważniejsze, że nie będzie likwidacji kopalń, a osiem kopalń zostało zlikwidowanych i widzimy plany likwidacji kolejnych. 15 tys. miejsc pracy zostało zlikwidowanych i przez cały czas mamy import węgla z zagranicy - mówił kandydat, wskazując, że do Polski napłynęło 17 mln ton węgla m.in. z Rosji, Kolumbii czy z Australii.

- Rząd nie był w stanie nawet ustabilizować cen - dzisiaj ceny z importu są tańsze niż ceny polskiego węgla wydobywanego tutaj w kopalniach. A przecież rząd obiecywał coś zupełnie innego - i dzisiaj trzeba powiedzieć jasno: sprawdzam - powiedział prezydent Warszawy, przypominając, że UE przeznacza - jak mówił - "olbrzymie pieniądze" na transformację energetyczną.

- Śląsk ma wielką szansę z tych pieniędzy skorzystać, tylko trzeba być do tego gotowym, trzeba mówić prawdę o tym, jak wygląda sytuacja, a nie obiecywać coś górnictwu, a potem nie spełniać swoich obietnic - ocenił Trzaskowski, deklarując - w razie wyboru na prezydenta - pomoc rządowi w staraniach o unijne środki po to "żeby na Śląsku walczyć o każde miejsce pracy".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzaskowski: rząd nie radzi sobie z górnictwem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA