×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W 2020 roku skończy się w Polsce rynek pracownika

Już w 2019 r. popyt na pracę rósł w Polsce coraz wolniej, a przedsiębiorcy byli mniej otwarci na wysokie wzrosty wynagrodzeń. W tym roku te tendencje się nasilą – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

W 2020 roku skończy się w Polsce rynek pracownika
Pracownicy mają w tym roku znacznie mniejsze szanse na podwyżki (Fot. PTWP)
REKLAMA
 • Słabnący wzrost gospodarczy i wzrost kosztów firm zmniejszą skłonność przedsiębiorców do zatrudnienia nowych pracowników, co stawia pod znakiem zapytania dalszy wzrost zatrudnienia.
 • Oceniając możliwe zmiany na rynku pracy w 2020 r. należy zakładać, że nie będzie to już „rynek pracownika” – ocenia ekonomistka TEP Małgorzata Starczewska Krzysztoszek.
 • Jej zdaniem presja na wzrost wynagrodzeń przestanie być istotna.


Wprawdzie w ubiegłym roku zatrudnienie i płace wciąż rosły, to zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek był to ostatni rok takich wzrostów. - W grudniu 2019 r. dynamika zatrudnienia i wynagrodzeń w przedsiębiorstwach małych, średnich i dużych wpisała się w słabszy trend na rynku pracy obserwowany od początku drugiej połowy roku. Zmiany w zatrudnieniu i w wynagrodzeniach były wolniejsze niż w okresie styczeń-czerwiec. Aczkolwiek, jak to często bywa w grudniu (ze względu na premie w górnictwie; patrz PPG), wynagrodzenia wzrosły w nieco większym stopniu niż w poprzednich miesiącach – twierdzi ekonomistka.

Zobacz też Ministerstwo: Wzrost płacy minimalnej może zachęcić do powrotu na rynek pracy 0

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach małych, średnich i dużych (10+) wzrosło w grudniu 2019 r. rok do roku o 2,6 proc. Wynagrodzenia były wyższe o 6,2 proc. W okresie styczeń-grudzień 2019 r. zatrudnienie wzrosło o 2,7 proc., a wynagrodzenia o 6,5 proc. – podał GUS.

Zobacz też:Jaki będzie rok 2020 na rynku pracy? Takie wyzwania czekają pracodawców

- Nie zmienia to faktu, że w 2019 r. widzieliśmy wyraźnie, iż popyt na pracę rośnie w Polsce wolniej, a przedsiębiorcy są mniej otwarci na wysokie wzrosty wynagrodzeń – podkreśla ekonomistka, dodając, że dynamika wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach jest coraz mniejsza - w 2017 r. zatrudnienie wzrosło o 4,5 proc. rok do roku, w 2018 r. – o 3,5 proc., a w 2019 r. już „tylko” o 2,7 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: W 2020 roku skończy się w Polsce rynek pracownika
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kuleczka 2020-07-31 11:31:40

  Rynku pracownika nigdy nie było u nas w kraju, chyba, że w nielicznych branżach. Jak chodziłem na rozmowy, to było mlaskanie, stękanie, narzekanie, cmokanie, pytania dlaczego chcę pracować w tej firmie, ile chcę zarabiać- nikt mi więcej, jak najniższej krajowej nie chciał dać. Pytania dlaczego chcę uciec z poprzedniej pracy.

 • Wojtas 2020-03-04 19:33:26

  Nim nadejdzie era komputerów to jeszcze rynek pracownika pokaże nam wszystkim na co stać prawdziwych managerów. Już teraz żeby zatrudnić skutecznych zarządzających trzeba przygotować naprawde solidną ofertę. Już nie tylko pensja ma znaczenie. Oczekiwania są wyższe począwszy od prywatnej opieki i gwarancji diagnostyki w pakietach medycznych medicover przez całe programy sportowe OK system a kończąc na regularnych szkoleniach. Firma musi sie wykazać zainteresowaniem w temacie swoich ludzi, by 'zasłużyć na nich'

 • polak mały 2020-02-19 10:12:01

  Jak ma rosnąć zatrudnienie skoro firmy padają jak muchy a nowe co to niby się tworzą to w 60-70% firmy krzaki. Może na wiosnę się trochę ruszy budowlanka ale i ona się kurczy od jakiegoś czasu

 • Osh 2020-02-16 16:04:39

  Rynku pracownika w Polsce nigdy nie zaznałem, to była krótka tendencja w kilku branżach, ograniczona zresztą do stanowisk specjalistycznych (np. senior developerów). Tak więc nic się nie kończy, będzie po prostu jeszcze gorzej, niż było. Co trudno mi sobie wyobrazić,chyba czas szukać zmywaka za granicą.

 • andreas 2020-02-10 21:24:50

  dobra zmiana zapocztkowana przez beate szydlo a nastepnie kontynuowana przez morawieckiego przynosi negatywne skutki. programy socjalne doprowadziły do wiekszonego rozszeczenia wsród pracowników

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA